Historie bohaterów biblijnych przekonują nas, że Bóg wybiera to, co słabe, głupie w oczach świata, aby objawić swoją chwałę (por. 1 Kor 1,27-29).
Nie oznacza to bynajmniej, że Bóg pomija silnych, wpływowych czy bogatych, lecz że ich serca bywają często szczelnie zamknięte na Jego obecność, a przekonanie o własnej samowystarczalności może zaślepić na wiele lat. Taki wniosek wyciągnąć można także z powieści opartej na biblijnej Księdze Estery.
Czytając tę książkę, nie można uciec przed myślą, że historia, nawet ta najbrutalniejsza, lubi się powtarzać. Opisy porwań kobiet i dziewczyn z ich domów rodzinnych oraz zabijania wszystkich sprzeciwiających się bądź myślących inaczej przywołują na myśl obrazy, które znamy z dzisiejszych czasów. Historia pokazuje, że pożądanie władzy, która miałaby charakter absolutny, częstokroć kończy się przemocą dokonywaną na niewinnych ludziach.
Podczas lektury podziw budzi wielość szczegółów dotyczących życia w Persji. Wyraziste i barwne opisy postaci, dynamiczna akcja, pełna intryg i spisków trzymających w napięciu, sprawiają, że powieść czyta się świetnie. Otrzymujemy spójny obraz rzeczywistości, w którą młoda Żydówka po przesiedleniu została wrzucona, aby ostatecznie zostać królową u boku najpotężniejszego władcy tamtych czasów.
Estera to przykład kobiety, która mimo wieku, ograniczeń i lęku nie poddaje się i walczy o swój lud, ryzykując swoje życie. To kolejna dobra pozycja ukazująca się w serii „Na osi czasu”. Ze względu na dość szczegółowe opisy okrutnych praktyk stosowanych w tamtych czasach polecam ją jednak starszym czytelnikom.
*
Rebecca Kanner ESTERA. Wyd. Święty Wojciech, 2017 r.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?