W ogrodach pałacowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce otwarto wystawę fotografii Leszka Mądzika zatytułowaną "Sacrum Miejsca".
Obrazy zaprezentowane zostały obok kaplicy, między starymi drzewami. - "Sacrum Miejsca" doskonale wkomponowuje się w ten klimat - podkreśla dyrektor muzeum Anna Fic-Lazor. - Można chodzić między fotografiami jak w labiryncie. Można je prawdziwie przeżywać - dodaje.
Prace powstały podczas podróży prof. Mądzika z teatrem Scena Plastyczna KUL do Peru, Belgii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Ukrainy, a także w trakcie podróży po Polsce. - To pierwsze tak wyjątkowe otwarcie wystawy - zaznacza dyrektor Fic-Lazor. - Zarówno postać pana profesora jak i same fotografie są naprawdę szczególne.
- Te prace, które powstały w czasie mojego krążenia po świecie, stały mi się bardzo bliskie - mówił otwierając wystawę prof. Leszek Mądzik. - W tych wszystkich miejscach była wielka tajemnica, a fotografie przemawiały wielką siłą ekspresji. Świątynie, które odwiedzałem w różnych krajach, od Meksyku do Moskwy, pokazują nie tylko wartość artystyczną rzeźb, malarstwa czy architektury, ale swoją ekspresją świadczą o sile przeżycia wiary, podpartą lokalnymi zwyczajami, przybliżając nas do wielokulturowości miejsc, z których się zrodziły.
Leszek Mądzik podkreślał, że bardzo często to właśnie fotografie stanowią scenariusz do jego spektakli. - Niektóre ze zrobionych zdjęć szukają swojej rekonstrukcji czy metamorfozy właśnie w spektaklach. Te przedstawione na wystawie fotografie pokazują wyjątkowe dla mnie miejsca.
Wernisażowi prac towarzyszyła etiuda teatralna w wykonaniu Leszka Mądzika oraz młodzieży z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie a jednym z głównych gości wernisażu była Barbara Krafftówna.
Wystawę można oglądać do końca września.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.