Ksiądz Mariusz Marszałek napisał nietypowy przewodnik „Wilno. Betlejem Bożego Miłosierdzia”.
Autor prowadzi nas po miejscach związanych z Bożym miłosierdziem, pomaga też wniknąć w ich mistykę.
Ta książka sprawdza się jako przewodnik niezbędny do prywatnych rekolekcji, a to dlatego, że ks. Marszałek obficie cytuje w niej św. Jana Pawła II, św. s. Faustynę Kowalską i bł. ks. Michała Sopoćkę. Ich słowa nie pozwalają zatrzymać się tylko na walorach zewnętrznych oglądanych obiektów i miejsc.
Dwójka z przywołanych osób mieszkała w Wilnie i przez nie zaczął się szerzyć kult Bożego Miłosierdzia. Natomiast Jan Paweł II w pewnym sensie też tam stale przebywał, co potwierdzają przytoczone w książce słowa: „Przez całe moje życie, przynajmniej od czasu, kiedy doszedłem do świadomości, stale byłem w Wilnie myślą i sercem”.
„Stolica dzisiejszej Litwy to niemy świadek największych prywatnych objawień XX w.” – zwraca uwagę autor, który w Wilnie pracował przez kilka ostatnich lat. W tym wyjątkowym mieście miało miejsce wiele wydarzeń związanych z Bożym miłosierdziem. Pan Jezus podyktował s. Faustynie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na Rossie Eugeniusz Kazimirowski namalował według wskazówek s. Faustyny obraz Jezusa Miłosiernego. Na Zarzeczu miało swoje początki powołane na życzenie Pana Jezusa Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. A nad miastem opiekę sprawuje czczona w Ostrej Bramie Matka Boża Miłosierdzia.
Samo wyliczenie tych niezwykłych wydarzeń uzasadnia nazwanie miasta Betlejem Bożego Miłosierdzia. Rzeczywiście tam wszystko się zaczęło.
*
Ks. Mariusz Marszałek WILNO. BETLEJEM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. Non Omnis, Warszawa 2017 r. ss. 116
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.