Świetną okazją, aby znów przeżyć radość z narodzenia Chrystusa, jest XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, która już 11 stycznia rozpocznie się w Będzinie.
Po eliminacjach, na które do 37 ośrodków w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie zgłosiło się ponad 1600 wykonawców, czas na finał Festiwalu i występ 130 najlepszych solistów i grup, którzy wykonają ponad 330 kolęd i pastorałek – tradycyjnych, nowoczesnych, odkrytych na nowo lub napisanych specjalnie na nasz festiwal.
Przesłuchania finałowe odbędą się od czwartku do soboty (11-13 stycznia 2018 r.) od godziny 9.00 do 20.30 (w sobotę do 17.30) w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul Sportowej. Ich harmonogram znaleźć można na stronie www.mfkip.pl. Wśród wykonawców jak co roku nie zabraknie barwnych zespołów ludowych, klasycznych chórów, dzieci i młodzieży, kresowiaków.
- Będzie różnorodnie, barwnie i radośnie – jak zawsze w tych dniach w Będzinie. Podczas Festiwalu przypominamy wszystkim, że Bóg rodzi się dla każdego z nas, że możemy cieszyć się, iż chce być z nami, że możemy tę radość wyśpiewać. Radosny śpiew Uczestników naszego Festiwalu jest jak gwiazda, prowadząca do szopki z Jezusem i Maryją – mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.
Zwycięzców Festiwalu wybierze jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Krasowskiej z Akademii Muzycznej w Poznaniu i Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie, a wraz z nią oceniać wykonawców będą prof. dr hab. Benedykt Odya z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski reprezentujący Akademię Muzyczną w Katowicach.
Laureatów poznamy 14 stycznia o godzinie 16.00 podczas odbywającego się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie Koncertu Galowego, który od lat reżyseruje Dariusz Wiktorowicz. Poza najpiękniejszymi kolędami zobaczymy też filmy odpowiadające na pytanie jak spędzamy Boże Narodzenie. Na to pytanie odpowiedzą m.in. Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Robert Talarczyk, Małgorzata Foremniak i Wojciech Malajkat, ale także dzieci i osoby spędzające święta w pracy – policjanci, lekarze czy strażacy.
Wstęp na przesłuchania finałowe i Koncert Galowy jest wolny. Całość wydarzenia będzie także transmitowana na żywo w Internecie na stronie www.mfkip.pl
Po raz drugi partnerem strategicznym i mecenasem Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa. Patronat honorowy nad imprezą objęli m.in. ks. bp Grzegorz Kaszak i Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Festiwal odbywa się pod patronatem medialnym Tygodnika GOŚĆ NIEDZIELNY, Radia eM i portalu wiara.pl.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...