Siostra Joanna od budowania mostówSiostra Joanna była inicjatorką Tygodni Modlitw i założycielką Ośrodka „Joannicum”. Zmarła przed czterema laty, 1 stycznia 2005 r.
„Miniatury ekumeniczne” pod redakcją s. Marii Krystyny Rottenberg z warszawskiego Ośrodka Ekumenicznego im. Jana XXIII „Joannicum” to pozycja składająca się z dwudziestu ośmiu szkiców, których autorami są wybitni specjaliści w zakresie teologii ekumenicznej, biblistyki, historii ruchu ekumenicznego oraz dialogu międzyreligijnego. Dzieło liczące 374 strony (w tym noty o autorach oraz indeks nazwisk) wzbogaca jeszcze wkładka fotograficzna ukazująca życie „Joannicum” w latach 1996-2008, to jest także w okresie, kiedy jego założycielka mieszkała w Laskach.
Na stronie poprzedzającej kartę tytułową zamieszczono fotografię nie sędziwej franciszkanki – „matki polskiej ekumenii”, ale młodziutkiej, pełnej wdzięku Haliny Lossow – studentki romanistyki na Uniwersytecie Poznańskim (z roku 1928, czyli pięć lat przed jej wstąpieniem do zgromadzenia sióstr franciszkanek służebnic Krzyża w Laskach).
Warto zwrócić uwagę na „Słowo od redaktorki”, która prosto i zwyczajnie dzieli się swoim „marzeniem” co do przyszłości Ośrodka „Joannicum” i warszawskiej ekumenii. Nie pisze expressis verbis, czy było to „marzenie i testament” siostry Joanny Lossow, czy jej własne marzenie. Pozostawmy zatem to pytanie bez odpowiedzi. Wydaje się, że rozumienie i umiłowanie sprawy jedności chrześcijan obydwu sióstr jest w gruncie rzeczy tożsame, choć charakter i styl pracy każdej z nich inny.
Wspólną ich troską jest, by kościół św. Marcina w Warszawie nadal tętnił modlitwą o jedność chrześcijan, a Laski były miejscem spotkań i braterskiej wymiany. Wyraźne jest też ich pragnienie, by ekumenizm nie zamykał się w wąskim kręgu osób już do niego przekonanych. W tym właśnie celu – na prośbę redaktorki - powstała księga zawierająca duży wybór wartościowych tekstów napisanych przez znakomitych teologów w sposób przystępny dla szerszego grona czytelników.
Wszyscy autorzy księgi, katolicy i niekatolicy, przy całej różnorodności postaw i poglądów, podzielają entuzjazm oraz głęboką wiarę sióstr, że „miłość Chrystusa, miłość do Kościoła Chrystusowego, zasiana w naszych sercach, wcześniej czy później wzejdzie, jak ziarno wrzucone w ziemię”.
Na okładce książki widać Schody Machabejskie w Jerozolimie. Siostra Joanna miała je zawsze w swym brewiarzu z podpisem: „Jezusowe schody”. Motyw drogi był wszechobecny w jej życiu i pracy dla jedności. Pojednanie pojmowała jako drogę. Lektura warta polecenia wszystkim interesującym się najnowszą historią Kościoła.
***
Książkę można kupić w księgarni firmowej Oficyny Adam przy ul. Rolnej 191/193 w Warszawie, w księgarni internetowej www.oficyna-adam.com.pl oraz u sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, ul. Piwna 9/11, 00 265 Warszawa, tel. 022 831 02 21, e-mail: Joannicum@wp.pl.