Sztuka starożytnego Egiptu była całkowicie podporządkowana religii. Nic dziwnego, że najpełniej wyraziła się w monumentalnych świątyniach i grobowcach.
Monumentalne świątynie
Za czasów Średniego Państwa coraz większą rolę odgrywała architektura świątyń egipskich, nie związanych z kultem zmarłych, lecz poświęconych poszczególnym bogom. Egipcjanie wierzyli w wielu bogów, z których każdy opiekował się innymi sprawami.
Wykształcił się tzw. kanon świątyni - przed budynkiem wznosiła się swoista brama nazywana pylonem, za nią znajdował się dziedziniec kolumnowy, często z sadzawką, potem przedsionek kolumnowy i boczne sale, na osi świątyni - główna sala z posągiem bóstwa. Całą swiątynię otaczał mur. Dekoracja świątyń była bogata, inspirowana Nilem i przyrodą, a także symboliką życia pozagrobowego.
Jednym z czołowych przykładów jest świątynia królowej Hatszepsut w Dejr el-Bahari koło Teb, położona u stóp gigantycznej ściany skalnej. Jest to budowla trójtarasowa, o długich kolumnach, dźwigających proste belkowanie. Monumentalna, jasna konstrukcja, zwarta forma - to cechy egipskiego budownictwa.
Obrazy jak hieroglify
Rzeźba egipska również charakteryzowała się powagą i monumentalnością. Nic dziwnego, skoro często osobą portretowaną był uważany za boga faraon lub wprost jeden z wielu egipskich bogów. W rzeźbach dominował styl zgeometryzowany - osoba portretowana najczęściej stała z nogą wysuniętą do przodu, z rękami wzdłuż ciała. Oczy ozdabiano przeważnie szlachetnymi kamieniami. W późniejszym okresie rzeźba stała się bardziej naturalistyczna.
Malarstwo i płaskorzeźba zdobiły ściany świątyń i grobowców i opowiadały, używając często zawiłej symboliki, nie tylko o życiu pozagrobowym, ale także o ziemskim - przedstawiano także religijne obrzędy. Wytworzył się kanon w przedstawianiu postaci - nogi i twarz rysowano z profilu, a korpus, ręce i oko przedstawiano frontalnie. Nie stosowano perspektywy lecz układ pasowy - dalsze postacie są tej samej wielkości co bliskie, tylko umieszczone w wyższym pasie. Malarstwo to było silnie związane ze świętym pismem - hieroglifami, tak że nawet w okresie swojego największego bogactwa kolorystycznego cechował je schematyzm, rytm i symetria.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...