Tryptyk rzymski na ekranie

4 marca 2007 r. to dzień premiery filmu "Tryptyk rzymski". Filmu wyjątkowego, opartego na tekście poematu Jana Pawła II.

O twórcach


Marek Luzar
reżyseria, scenariusz, opracowanie plastyczne

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa, którą ukończył w w 1988 r. dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. W latach 1996-1998 studiował w pracowni filmu animowanego Jerzego Kuci na ASP w Krakowie.

Zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią, fotografią, filmem i animacją. Jest reżyserem filmów animowanych, współrealizatorem programów telewizyjnych, dokumentalistą i reżyserem teatralnym. Brał udział w 32 wystawach zbiorowych m.in. w Krakowie, Warszawie, Bielsku-Białej, Toruniu. Zorganizował 24 wystawy indywidualne m.in. we Francji, USA, Polsce: w Krakowie, Bielsku-Białej, Żywcu, Warszawie, Bytomiu. W 2003 r. miał indywidualną wystawę rysunku i malarstwa "Anioły i nie tylko..." w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, stypendystą Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, dwukrotnym stypendystą Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, stypendystą Miasta Wolfsburg i Deutsch-Polnische Gesellschaft w Wolfsburgu, Niemcy.

Jako reżyser pracował w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w latach 1988-1994. W latach 1994-1995 był dyrektorem artystycznym studia filmowego Betel.

Od 1991 r. dla TVP zrealizował serię 13 odcinków filmów animowanych pod wspólnym tytułem Szkoła Mędrców (reżyseria, opracowanie plastyczne, animacja) według felietonów Marka Skwarnickiego z Tygodnika Powszechnego. Wraz z Markiem Skwarnickim był jednocześnie współscenarzystą serii. W 1998 r. brał udział w realizacji dla TVP serii 13 Bajek z królestwa Lailonii według książki Leszka Kołakowskiego (odcinek pt. „Czerwona łata” -reżyseria, opracowanie plastyczne). Współpracował z redakcją dziecięcą w TVP przy realizacji programu „Gimnastyka buzi i języka”.

Jest autorem filmów dokumentalnych: cykl pt. „Chorwacki tryptyk”, „Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej”, „Rzymskie Rekolekcje”, „Podbeskidzie w Pielgrzymce Narodowej”.

W 1998 zrealizował widowisko teatralne dla dzieci w Bielsku-Białej w Teatrze Banialuka pt. „Cudaczek Wyśmiewaczek” (adaptacja, inscenizacja, reżyseria, scenografia).

W 1999 współpracował z Grzegorzem Królikiewiczem jako scenograf w spektaklu „Anhelli” Juliusza Słowackiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i w spektaklu dla Teatru Telewizji.

Krzysztof Kolberger
narracja

Absolwent PWST w Warszawie. Wkrótce po ukończeniu studiów w roku 1972r został zaangażowany do Teatru Narodowego, gdzie zagrał szereg ról romantycznych, m.in. w „Dziadach”, „Wacława dziejach” i „Weselu”. Na deskach innej sceny stolicy, w Teatrze Ateneum, wystąpił w „Fantazym”, „Detektywie”, „Oleannie” i „Dzieciach mniejszego Boga”. W teatralnym dorobku Krzysztofa Kolbergera na uwagę zasługują ponadto dwie sztuki Agnieszki Osieckiej: „Niech no tylko zakwitną jabłonie” i „Apetyt na czereśnie”, a także wieczór poetycki „Cierń proroczy”, oparty na wierszach Czesława Miłosza.

Od marca 1999 r. artysta gra ponownie w Teatrze Narodowym w Warszawie. Z jego udziałem powstały tu dwa spektakle: „Wybrałem dziś Zaduszne Święto” Janusza Wiśniewskiego i „Taniec Śmierci” Strindberga.

Na dużym ekranie Kolberger stworzył wybitne kreacje w filmach „Kontrakt” (reż. Krzysztof Zanussi, 1980), „Na straży swej stać będę” (reż. Kazimierz Kutz, 1983), „Kornblumenblau“ (reż. Leszek Wosiewicz, 1988), „Ostatni prom” (reż. Waldemar Krzystek, 1989), „Kuchnia polska” (reż. Jacek Bromski, 1991; także serial TV), „Szczęśliwego nowego roku” (reż. Jacek Bromski, 1992), „Ucieczka” (reż. Livia Gyarmathy, 1996; prod. węgierska), „Kroniki domowe” (reż. Leszek Wosiewicz, 1997).
Filmografia aktora zawiera również następujące tytuły: „Hotel klasy lux” (reż. Ryszard Ber), dyptyk: „Dziewczęta z Nowolipek – Rajska jabłoń” (w reż. Barbary Sass), „Dwa księżyce” (reż. Andrzej Barański). Telewidzowie pamiętają Krzysztofa Kolbergera z ról w głośnych spektaklach Teatru Telewizji, takich jak „Lucy Crown”, „Romeo i Julia”, „Popiół i diament”, „Don Carlos”, „Kobieta zawiedziona” a także z seriali „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Rzeka kłamstwa”, „Modrzejewska” i „Ekstradycja”.

Po zakończeniu pracy na planie „Pana Tadeusza” Krzysztof Kolberger wystąpił m.in. w czeskim filmie „Wszyscy moi bliscy”, w telewizyjnym serialu Feliksa Falka „Teatr” oraz w spektaklu Teatru Telewizji „Bigda idzie!!!”, którego reżyserem był Andrzej Wajda. W warszawskim Teatrze Studio można oglądać go w sztuce „Zachodnie Wybrzeże”.

W Operze Poznańskiej artysta wyreżyseruje wkrótce „Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogusławskiego, którymi kiedyś debiutował jako reżyser w Operze Wrocławskiej. Później wystawił tę sztukę w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jesienią 1999 r. odbyło się jej wznowienie na tej scenie, ponownie w inscenizacji Krzysztofa Kolbergera.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości