Warto wybrać się do Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", by zobaczyć wystawę Madonn papieskich "Mater Ecclesiae".
Przygotowała ją Grupa Ikonopisarzy "Lumen", działająca w ramach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej "Ecclesia", którego prezesem jest o. Zygfryd Kot SI.
Jak tłumaczy, ta ekspozycja przypomina, że lubimy chwalić cudze, a swego nie znamy. Często jeździmy bowiem za granicę, by modlić się w sanktuariach i bazylikach maryjnych, a zapominamy, że z Matką Bożą spotkać się możemy i w naszej ojczyźnie, nie wyjeżdżając daleko. W samej tylko archidiecezji krakowskiej nie brakuje słynących łaskami wizerunków Maryi - znajdują się one m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej, Czernej, Myślenicach, Wadowicach, Wieliczce czy Krakowie. Jeszcze więcej jest ich w kraju, od Jasnej Góry zaczynając, a kończąc na Polańczyku, gdzie czczona jest Matka Boża Łopieńska - Matka Pięknej Miłości, Tarnobrzegu (Matka Boża Dzikowska), Koszalinie (Matka Boża Trzykroć Przedziwna) czy Rokitnie (Matka Boża Cierpliwie Słuchająca).
- Zamysł był taki, by każdy z autorów przygotował kopię tego obrazu Maryi, który jest najbliższy jego sercu. Dla mnie, choć do Częstochowy pielgrzymuję nie od dziś, najważniejsza jest Matka Boża Płacząca, bo z Kalwarią Zebrzydowską jestem związana od czasów szkoły średniej - opowiada Dorota Piasecka, należąca do Grupy "Lumen", i dodaje, że ogromną wartością wystawy jest to, iż pomaga zwiedzającym modlić się.
Jak podkreśla o. Kot, każdy z twórców nie tylko pisał konkretną ikonę, ale przede wszystkim się modlił. Nie wystarczy bowiem przygotować deski lipowej, na której powstanie ikona, farb, pigmentu czy złota. Chcąc przedstawić wizerunek Maryi, trzeba się z Nią zaprzyjaźnić, jak również z całą Ewangelią i tą duchowością prawdziwie żyć. Bez tego będzie się tylko tworzyć sztukę... dla sztuki, a nie sztukę sakralną, która przez modlitwę ma prowadzić do Boga i jest dla Boga. - Co ważne, aby ikona nie była zwykłą ozdobą ściany, ale miała wartość religijną i łączność z życiem liturgicznym, należy ją poświęcić - przypomina o. Zygfryd.
Wystawa "Mater Ecclesiae" będzie prezentowana w Centrum św. Jana Pawła II do 29 kwietnia, codziennie od godz. 9 do 17. Ci, którzy chcą dołączyć do Grupy "Lumen", szczegóły dotyczące jej działalności mogą znaleźć na www.ecclesia.jezuici.pl. Więcej o wystawie napiszemy w numerze 16. "Gościa Krakowskiego" (z datą 22 kwietnia).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.