Judaizm nadaje życiu znaczenie, umożliwiając celebrowanie, upamiętnianie i uświęcanie najistotniejszych wydarzeń, które z jednej strony są znakami upływającego czasu, z drugiej - osobistego rozwoju. Poprzez ceremonię narodzin, zobowiązania wobec Boga i bliźnich, a w końcu śmierć upamiętniamy kamienie milowe na drodze naszego żywota, które sprawiają, że jest on jedyny w swoim rodzaju.
Ludzie nie żyją wiecznie. Jeśli mierzyć długość naszego życia w odniesieniu do wieczności, nie trwa ono dłużej niż mrugnięcie oka. Dlatego też możemy zadać sobie pytanie o wartość życia ludzkiego... Dawno temu dowiedziałem się, że mrugnięcie oka jako takie, to nic wielkiego. Ale oko, które mruga - to dopiero coś. Rozpiętość życia to pestka. Ale człowiek, który przeżywa swoje życie - ten człowiek jest istotny. Tak mężczyźni, jak kobiety muszą nadać swemu życiu znaczenie. Znaczenie nie jest wartością automatycznie życiu przypisaną. Wypełnienie życia sensem jest ciężką pracą.
wg Chaima Potoka
Judaizm jest tradycją, która w równym stopniu poważa mrugnięcie okiem, jak i oko, które mruga.
Rytuały narodzin:
Brit mila (obrzezanie)
W księdze początku (Genesis) Abraham i jego trzynastoletni syn Iszmael poddani zostają obrzezaniu, na wyraźny rozkaz Boga. Po narodzinach Izaaka, drugiego syna Abrahama, Bóg po raz kolejny nakazuje usunięcie fragmentu napletka chłopca, gdy ten ma osiem dni. Po dziś dzień żydowscy chłopcy poddawaniu są obrzezaniu w ósmym dniu życia. Mężczyźni przechodzący na judaizm, którzy nie zostali wcześniej obrzezani, poddawani są symbolicznemu upuszczeniu kropli krwi.
Jak można się domyślać, rytuał obrzezania obwarowany jest przeróżnymi mitami, krążą o nim dowcipy, które powodują dyskomfort tak psychiczny, jak i fizyczny niektórych Żydów.
Pewien mężczyzna szedł ulicą gdy nagle dostrzegł wystawę a na niej ogromny zegar. Ponieważ zepsuł mu się zegarek, postanowił wejść do środka. Wchodzi, wyłuszcza sprawę, na co właściciel zakładu odpowiada: "Niestety nie mogę zreperować twojego zegarka, bo, widzisz, ja jestem mohel, nie zegarmistrz." Zaskoczony przechodzień pyta: "Skoro jesteś mohel, to dlaczego na litość boską, w Twoim oknie wisi zegar?
Mohel odpowiada: "A co Twoim zdaniem mam tam zawiesić?".
Jako że Tora nie podaje racjonalnego powodu, dla którego nakazuje obrzezanie, brit mila symbolizuje przymierze z Bogiem.
Po błogosławieństwie zmówionym przez mohela, wszyscy obecni odmawiają modlitwę: "tak jak [imię chłopca] przystąpił do zawarcia przymierza, niech przystąpi do poznawania Tory, ślubnego baldachimu i dobrych uczynków". Jak wszystkie radosne wydarzenia w życiu, tak i brit mila celebrowana jest poprzez błogosławieństwo i wypicie szklanki wina (uwaga: wino pije się dopiero po akcie obrzezania, nigdy wcześniej!)
Simchat Bat
Ponieważ narodzinom dziewczynki nie towarzyszą okoliczności równie dramatyczne, co narodzinom chłopca (patrz: brit mila), w wielu żydowskich domach wprowadza się ceremonię simchat bat dla symbolicznego powitania dziewczynki i na znak jej przymierza z Bogiem.
Kirjat hashem
Jako że chłopiec otrzymuje imię podczas ceremonii obrzezania, powstał również rytuał nadawania imienia dziewczynce. Tradycyjnie dziewczynka otrzymuje imię podczas pierwszego Szabatu po swych narodzinach lub pierwszego dnia, gdy czytany jest fragment Tory: wtedy to ojciec lub oboje rodzice zostają wezwani do czytania Tory, a zaraz potem odmawia się modlitwę za dziecko. Podczas modlitwy ogłoszone zostaje imię dziewczynki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...