W kinie Wisła odbyła się kinowa premiera filmu "Święta Faustyna w blasku Miłosierdzia” w reż. Piotra Weycherta. - Jest on dedykowany osobom poszukującym - oceniła po projekcji s. Elżbieta Siepak ZMBM, rzeczniczka zgromadzenia, do którego należała s. Faustyna.
Najnowszy dokument w reżyserii Piotra Weycherta, "Święta Faustyna w blasku Miłosierdzia”, przybliża postać s. Faustyny i powierzoną jej przez Boga misję. Kinowa premiera odbyła się 17 października w kinie Wisła. Dzień wcześniej, w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, widzowie mogli zobaczyć produkcję w TVP.
- To jest film, który należy oglądać w skupieniu. Nie jest to kino akcji, gdzie musi się coś dziać. Myślę, że jest to dokument dedykowany osobom poszukującym, które chcą pomyśleć o czymś głębszym niż to, co nas w świecie otacza - oceniła po projekcji s. Elżbieta Siepak ZMBM, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego wstąpiła s. Faustyna.
Widz oczami świadków poznaje najważniejsze momenty z życia świętej wzbogacone cytatami z "Dzienniczka" oraz fotografiami z epoki. Warstwa biograficzna przeplata się z warstwą teologiczną. Film równolegle pokazuje historię Bożego Miłosierdzia na kartach Pisma Świętego, a także jego prekursorów.
Druga część filmu opowiada o losach kultu Bożego Miłosierdzia po wojnie i jego znaczeniu dla czasów współczesnych. Tej interpretacji podjęli się m.in. dr Ewa K. Czaczkowska, autorka biografii św. Faustyny, abp Henryk Hoser, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP, o. Samuel Karwacki OSPPE i ks .prof. Stanisław Urbański.
- Św. Faustyna jest bardziej prorokiem niż mistykiem. Prorok w znaczeniu biblijnym mówi to, co Bóg chce w danym czasie powiedzieć. Siostra Faustyna w dobie okrucieństwa XX wieku mówi: "Jest nadzieja" - zauważa w filmie o. Jan Kłoczkowski OP.
- Myślę, że jest to niezwykle ważne, by ją tak postrzegać - oceniła s. E. Siepak. - Siostra Faustyna rzeczywiście jest prorokiem, który niesie światu słowa nadziei, miłości. Słowa, na które czeka każde ludzkie serce, bo w głębi serca niczego innego nie potrzebujemy jak właśnie miłości i pokoju.
Rzeczniczka zgromadzenia zauważyła, że w żadnym czasie w historii Kościoła ludzie nie poznali tak tajemnicy Bożego Miłosierdzia, jak dzieje się to dziś za przyczyną orędzia przekazanego św. Faustynie przez Pana Jezusa.
W premierowym pokazie wzięli zaproszeni goście, m.in. matka generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Petra Kowalczyk, siostry zakonne, prof. Paweł Taranczewski.
Film zostanie wyświetlony także z kinach studyjnych w Łodzi, Krakowie, Gdański i ponownie w Warszawie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.