Wywiad z Bogiem

Czyli co by było gdyby…

Wywiad z Bogiem - audio wersja tekstu. Realizacja nagrania: Michał Michnik / Radio eM. Czyta: Piotr Drzyzga

Nakręcony w 2018 roku i wyreżyserowany przez Perry’ego Langa „Wywiad z Bogiem” to bardzo ciekawy przykład kina religijnego. Niby film kameralny, a jednak zrobiony z rozmachem. Niby rozpisany na kilka ról, głosów, ale za to jakich! Mam tu na myśli zwłaszcza Davida Strathairna, znakomitego amerykańskiego aktora, który przed laty zachwycił świat swoją kreacją w kapitalnym, czarno-białym, wyreżyserowanym przez George’a Clooneya „Good Night and Good Luck” (jednym z naszych portalowych Filmów wszech czasów).

W „Wywiadzie z Bogiem” Strathairn także błyszczy, a rolę ma niełatwą, bo wciela się w… samego Boga. A może za kogoś, kto tylko się za niego podaje? Widz praktycznie do końca seansu nie jest pewien, z kim tak naprawdę ma do czynienia. Podobnie jak prowadzący wywiad dziennikarz, Paul Asher, w którego wciela się młody i może nieco mniej znany aktor Brenton Thwaites, który ma już jednak na koncie role w takich superprodukcjach, jak „Bogowie Egiptu”, „Czarownica” czy „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”.

Asher początkowo nastawiony jest sceptycznie. Raz po raz żartuje, że chyba musi być prorokiem, bo z kim innym Bóg chciałby „gadać”. Im dłużej jednak rozmawia ze starszym, tajemniczym, siwowłosym mężczyzną, tym więcej w nim wątpliwości. I tym bardziej prawdziwe wydaje mu się być stwierdzenie, że „Bóg działa w tajemniczy sposób”.

Więcej już Państwu zdradzić nie mogę. Ale sam film polecam. I to gorąco. Bo w gruncie rzeczy to sfilmowana, pasjonująca debata o tym, czym jest wiara, moralność, miłość, zbawienie, czy przebaczenie. To próba innego spojrzenia na ludzkie grzechy, upadki, błędy, porażki… Próba dodania nam otuchy, pociechy, optymizmu. Bo choć tematyka może wydawać się poważna, to nie brakuje tu także humoru (np. na pytanie dziennikarza, czy szatan naprawdę istnieje, bohater grany przez Strathairna odpowiada, że owszem, ale jest przereklamowany, bo może tylko tyle, na ile Bóg mu pozwoli).

Podsumowując: dobry film. Wart obejrzenia, przemyślenia, a może nawet przeprowadzenia własnego wywiadu z Bogiem. Bo przecież i do nas Bóg przemawia nieustannie. Czy to w czasie modlitwy, czy podczas lektury Biblii, czy wtedy, gdy przebywamy na łonie przyrody. „Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!” (Mk 4, 9).

*

Zwiastun filmu poniżej:

KONDRAT-MEDIA Wywiad z Bogiem - zwiastun / trailer filmu
«« | « | 1 | » | »»