Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach ogłosił otwarty konkurs na sztukę inspirowaną Powstaniami Śląskimi. Zwycięzca, prócz nagrody pieniężnej, będzie mógł zaprezentować swoje dzieło na scenie teatru w 2021 roku.
W tym roku mija 100 lat od wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W Katowicach zainaugurowano obchody 100. rocznicy tych tragicznych dla Śląska dni. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach włącza się w obchody rocznicowe. Z tej okazji ogłosił konkurs na sztukę o Powstaniach Śląskich. - To niekoniecznie musi być rzecz historyczna, biograficzna - wyjaśnia Artur Pałyga, dramaturg Teatru Śląskiego, który zasiądzie w jury konkursu. - Chcemy, by autorzy spróbowali przyjrzeć się temu, jakie znaczenie powstania mają dzisiaj, co z nich zostało.
- To opowieść o pewnym marzeniu - mówi dyrektor teatru Robert Talarczyk. - Było w tym coś magicznego, że pragmatyczni Ślązacy nagle postanawiają zrobić coś w pewien sposób absurdalnego, bo nie wiadomo, jak długo to nowe państwo będzie istnieć.
Prace na konkurs można nadsyłać do 15 września, rozstrzygnięcie planowane jest na grudzień 2019 roku. Zwycięzca otrzyma w nagrodę 10 tys. zł i będzie mógł zaprezentować swoje dzieło na scenie teatru w 2021 roku.
Trzy powstania śląskie, czyli konflikty zbrojne na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską a niemiecką, miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921, w okresie formowania się państwa polskiego po I wojnie światowej.
I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Zarzewiem walk była tragedia na kopalni w Mysłowicach, gdzie niemiecka policja otworzyła ogień do górników i ich rodzin domagających się wypłaty wynagrodzenia. Zabitych zostało 10 osób, w tym dwie kobiety i dziecko.
Powstanie trwało siedem dni i zostało krwawo stłumione. 24 sierpnia główny komendant, porucznik Alfons Zgrzebniok, by zapobiec dalszej masakrze, wydał rozkaz zaprzestania walk.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.