Płock: „Chrystus w sztuce”

„Chrystus w sztuce” – taki tytuł nosi nowa stała ekspozycja w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, zawierająca 62 eksponaty pokazujące Jezusa Chrystusa w rzeźbie i malarstwie. We wtorek 25 maja otworzyli ją uroczyście bp Piotr Libera oraz Robert Soszyński – prezes zarządu Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” SA, mecenasa ekspozycji.

„Chrystus w sztuce” jest drugą ekspozycją stałą, otwartą w obecnym gmachu Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Za jej powstanie twórcom dziękował bp Piotr Libera. - Zależy nam, żeby nie uronić niczego z patrymonium sztuki - podkreślał podczas otwarcia. Przypomniał, że w diecezji płockiej zalany został zabytkowy XVII-wieczny kościół w Troszynie, a drugi – w Dobrzykowie, wciąż się broni przed zalaniem. „Widziałem, z jaką ofiarnością ludność broni nie tylko domów, ale i dóbr duchowych” - mówił w muzeum.

Ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, zaprezentował gościom prezentację medialną o placówce. Zauważył, że współcześnie podkreśla się wymiar pastoralny sztuki – ma służyć katechezie. - Tak też jest z naszą nową ekspozycją, która ukazuje nieskończone piękno Boga i kieruje umysł ludzki ku niebu - mówił podczas otwarcia wystawy.

Nową ekspozycję zaprojektowali Agnieszka i Tomasz Szenk. Umieszczono na niej najcenniejsze zabytki ze zbiorów muzeum, pochodzące z wielkiej inwentaryzacji, prowadzonej jeszcze przed II wojną oraz z kolekcji, które podarowano muzeum. Zawiera 62 zabytki, głównie obrazy i rzeźby.

W poszczególnych salach tematyka dzieł sztuki dotyczy zwiastowania, narodzenia i publicznej działalności Jezusa, męki Chrystusa, zdjęcia z krzyża, opłakiwania i ukazania tajemnicy współodkupienia w wizerunkach XV w. piety. Przedstawiany jest też Chrystus zmartwychwstały i Trójca Święta.

Do najcenniejszych obiektów należą: dwie piety z pierwszej połowy XV wieku, zespół rzeźb Chrystusa Frasobliwego, rokokowe przedstawienia grupy ukrzyżowania, Matka Boska z dzieciątkiem z Uniecka
(rzeźba z XV wieku.) oraz pełne wdzięku obrazy z Maryi z Dzieciątkiem.

Niejako dopełnieniem tej tematyki są dzieła sztuki udostępniowne w Skarbcu, gdzie przedstawiony jest Chrystus w Eucharystii (są to głównie kielichy i monstrancje) oraz Chrystus w świętych (relikwiarze). Skarbiec był pierwszą ekspozycją w obecnym gmachu muzeum.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości