Polski pisarz upamiętniony na Białorusi

Tablica poświęcona Sergiuszowi Piaseckiemu została odsłonięta w Rakowie, dawnym miasteczku granicznym II RP. Odbywa się tam IV "Rakowski Fest" - Festiwal Kultur współorganizowany przez ambasadę RP.

O otwartości, współistnieniu obok siebie wielu kultur i historii miasta mówili przedstawiciele miejscowych władz, a także dyplomaci z Polski i Izraela. Ambasady tych krajów są współorganizatorami Festiwalu Kultur w Rakowie, który odbywa się w tym roku po raz czwarty w miasteczku leżącym 30 km na Zachód od Mińska.

Sergiusz Piasecki, autor "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" i innych popularnych książek, w tym "Trylogii Mińskiej", pochodził właśnie z Rakowa.

W swojej twórczości opisywał m.in. burzliwe dzieje granicznego miasteczka, w którym kwitł przemyt i różnego rodzaju przestępczość, a na dodatek toczyła się walka wywiadów Polski i ZSRR. W latach 30. ubiegłego stulecia Raków nazywany był stolicą kontrabandzistów.

- Rozpoczęliśmy to święto od koncertu chórów w kościele katolickim i w cerkwi prawosławnej, co symbolizuje współistnienie tych dwóch wyznań - mówił ambasador Artur Michalski.

Przez cały dzień w Rakowie trwają różnego rodzaju imprezy - koncerty, w tym występy chórów z Polski, jarmark rękodzieła, wystawa przedwojennych zdjęć i plener malarski. Odbędzie się również wystawa i prezentacja książki poświęconej malarzowi Ferdynandowi Ruszczycowi. Chętni mogą wziąć udział w wycieczce po miasteczku, grze miejskiej "Ścieżkami kontrabandzistów" i degustacji potraw z różnych krajów. Wieczorem odbędzie się koncert polskiego zespołu Tekla Klebetnica i popularnego białoruskiego muzyka Lawona Wolskiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama