Dotknij Harendy

Jan Głąbiński/GN Z portretu Felicjana Krakowskiego Jan Kasprowicz spogląda na odwiedzających jego muzeum

150. urodziny Jana Kasprowicza - Na zakopiańskiej Harendzie stoi ładny, góralski dom, pamiętający jeszcze okres Młodej Polski. Każdy, kto przestępuje jego próg, wkracza w świat nieco już zapomnianego polskiego poety Jana Kasprowicza.

Na muzealny kompleks skła­dają się dom poety i jego grób oraz galeria. Piotr Kyc, prezes Stowarzyszenia Przy­jaciół Twórczości Jana Kasprowicza w Zakopanem, które administru­je muzeum, uważa, że zalicza się do niego również pobliski piękny, drewniany kościół na Harendzie. – Tego kościoła i plebanii nie byłoby, gdyby nie Jan Ka­sprowicz. To jego rodzinna dała teren pod ich budowę. A zięć Ka­sprowicza z własnej inicjatywy chciał uratować piękny kościółek z Zakrzowa pod Krakowem i prze­niósł go na Harendę. Nadzorował jego składanie i sam odnowił po­lichromię. Namalował kilka ob­razów do kościoła – mówi P. Kyc.

Fasiągami do muzeum

W muzeum organizowane są wieczory poświęcone sztuce i kulturze. Odbywają się promocje książek na temat twórczości Jana Kasprowicza lub przedstawiającesylwetkę jego samego lub jego żony Marii. Ostatni wieczór odbył się 1 sierpnia, w rocznicę śmierci po­ety, a uczestniczyli w nim przed­stawiciele gminy Poronin, którzy na Harendę dotarli fasiągami (góralskimi wozami konnymi). Tamtej­si radni podjęli decyzję o nadaniu bibliotece gminnej imienia Jana Ka­sprowicza. Autor „Księgi ubogich” został Honorowym Obywatelem Po­ronina już w 1907 r., choć jeszcze wtedy nie planował zakupu domu pod Tatrami.

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zorganizowało niedawno zbiór­kę na remont muzeum. Zebrano 27 tys. zł. Urząd Marszałkowski w Krakowie zdobył dodatkowe 100 tys. zł z pieniędzy unijnych, a 8 tys. zł pochodzi z budżetu Za­kopanego. – Dzięki temu udało się odwodnić obiekt. Konserwacji poddano też górną część kaplicy, gdzie spoczywa żona poety. Odno­wiono ołtarz Matki Bożej Bolesnej, oczyszczono granitową i marmuro­wą kamieniarkę. Odrestaurowano także ozdobne wrota prowadzące do krypty – wymienia Małgo­rzata Karpiel, kustosz muzeum na Harendzie.Na swoją remontową kolej cze­kają jeszcze krypta Jana Kasprowicza oraz schody. Trzeba także zabezpieczyć podnóża skarpy i uporządkować teren wokół. Po­trzeba na to ok. 100 tys. zł.

Ikona epoki

Stowarzyszenie działa dzięki składkom członkowskim (25 zł na rok) i pieniądzom ze sprzeda­ży biletów. Należy do niego kilka­dziesiąt osób (niedawno zapisali się reżyserzy Filip Bajon i Janusz Zaor­ski). Deklarację członkowską planu­je podpisać Jacek Dyka, zakopiański prokurator.

– Ostatni raz byłem tu w szó­stej klasie podstawówki. Bardzo dużo się zmieniło. Nie wiedzia­łem, że zgromadzono tu tak wiele dzieł wybitnych, niemal arcydzieł, i są one utrzymane w tak dobrym stanie – mówi Jacek Dyka.Małgorzata Karpiel przypomi­na, że w gronie założycieli stowa­rzyszenia byli Stefan Kisielewski, Jan Dobraczyński, Jan Twardow­ski, Stanisław Pigoń i wielu innych znamienitych ludzi. – Tych osób już nie ma z nami. Ale reprezen­towały one pewien światopogląd, który nas zobowiązuje. Chcemy również spełniać wolę Marii Kasprowiczowej, która chciała utrzy­mać to, co jest, ale i by powstał nowy obiekt – podkreśla M. Karpiel.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.