Wystawa jest osobistym hołdem oddanym genialnemu umysłowi Lewisa Carrolla, ale i owocem przyglądania się "naturze" fotografii.
Po pandemicznej przerwie radomska biblioteka rozpoczyna działalność wystawienniczą ekspozycją „Kraina Czarów na starych fotografiach”.
Ekspozycja prezentuje kilkanaście przypadkowych i na pierwszy rzut oka zupełnie zwyczajnych starych zdjęć. Zdjęcia te jednak wydają się mieć coś wspólnego z… Krainą Czarów stworzoną przez Lewisa Carrolla, genialnego pisarza i znakomitego fotografa. Trzeba tylko uważnie się przyjrzeć...
- Zdjęcia tu prezentowane pochodzą z moich zbiorów. Chciałam pokazać taka inną troszeczkę Krainę Czarów. Lewis Carroll był znakomitym fotografem portrecistą. Portretował głównie dzieci i chciałam pokazać ten związek, tej krainy czarów, która istnieje na jego fotografiach, z tą krainą literacką. Do tego posłużyły mi fotografie, których poszukiwałam kilka lat. To nie są zbiory, które przyszły do mnie w ciągu kilku miesięcy - mówi Marta Trojanowska z Działu Promocji Książki i Biblioteki Miejskiej Biblioteki Publicznej, pomysłodawczyni i kurator wystawy.
Zdjęcia łączy z książką rekwizytorium. Może nie od razu je widać, ale trzeba się przyjrzeć. Są tam żywe króliki i te, które były tylko ozdobą atelier oraz różne stoliki.
- Moja ulubiona fotografia to fotografia kota, który pozuje również w atelier, to bardzo wczesna fotografia, spleciona z tą historią, bo jak wiadomo kot Alicji nie tylko uśmiecha się, ale znika. Ten kot też znika, bo znika z papieru fotograficznego. Fotografia jest stara i się utlenia - opowiada M. Trojanowska.
Wystawa przypomina i łączy dwie Krainy Czarów Lewisa Carrolla - tę fotograficzną i tę literacką.
- Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy i takiej zabawy w rekwizytorium Krainy Czarów, do zabawy w skojarzenia z Krainą Czarów. Bo tak jak jest napisane na planszy informacyjnej: „Kraina Czarów jest wszędzie tam, gdzie my ją dostrzeżemy….” Na starych fotografiach również - zapewnia kurator wystawy.
Najstarsza prezentowana fotografia pochodzi z lat 70-tych XIX wieku.
Wystawę można oglądać do 30 września w godzinach 11–17 (od poniedziałku do piątku) w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12, sala 36.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.