Zorganizował ją zespół Mała Armia Janosika.
Chcąc uczcić 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, kapela przygotowywała Majówkę (która miała odbyć się w maju) już od zimy. Niestety, plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Na początku wakacji zapadła decyzja, że Majówka odbędzie się 22 sierpnia, lecz gdy wszystko było już dopięte prawie na ostatni guzik, 20 sierpnia koncert został odwołany. Z powodu wzrostu zakażeń na Podhalu, powiat nowotarski został wtedy bowiem wpisany na listę powiatów czerwonych. Do trzech razy sztuka… Mali (i nieco starsi) górale pod wodzą Damiana (lidera zespołu i szefa Stowarzyszenia Mała Armia Janosika) udowodnili, że to powiedzenie istnieje nie bez powodu. 26 września, choć pogoda nie sprzyjała, na błoniach w Rabie Wyżnej zebrało się wiele osób, które wraz z zespołem chciały oddać hołd św. Janowi Pawłowi II.
- Mamy nadzieję, że to wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników i zaowocuje kolejnymi spotkaniami - mówi D. Pałasz, zapraszając już dziś na kolejne spotkanie, które - jeśli okoliczności pozwolą - odbędzie się w maju 2021 roku.
- Ideą tej Majówki było zapoczątkowanie nowej tradycji w Rabie Wyżnej, abyśmy co roku mogli uczcić osobę św. Jana Pawła II i upamiętnić jego pontyfikatu. Wspominając papieża Polaka, chcemy ukazywać młodemu pokoleniu jego wielkość, a także miłość do góralskiej ziemi, o której zawsze pamiętał - dodaje.
- Pamiętam słowa Jana Pawła II, kiedy w 2004 r. pojechaliśmy do Watykanu i na spotkaniu z uczniami gimnazjum z Raby Wyżnej Ojciec Święty powiedział, że Raba Wyżna stale znajduje się w Watykanie. To była prawda, bo zawsze byliśmy bliscy sercu Jana Pawła II - opowiada z kolei Paweł Wojdyła, który poprowadził Majówkę.
Gościem honorowym wydarzenia był kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski, wieloletni sekretarz Jana Pawła II. I on wspominał Ojca Świętego, przypominając np., jak Papież Polak przelatywał helikopterem nad Rabą Wyżną, bo tak bardzo chciał zobaczyć tę miejscowość i pobłogosławić ją i jej mieszkańców.
Podczas Majówki odśpiewana została (w góralskim stylu) Litania Loretańska, a w czasie koncertu dedykowanego Ojcu Świętemu (jako dziękczynienie za całe jego życie) Mała Armia Janosika zaśpiewała aż 18 utworów, zabierając słuchaczy w muzyczną podróż, w której zabrzmiał nawet głos św. Jana Pawła II. Nie zabrakło również animacji pontyfikatu Jana Pawła II na budynku kościoła w Rabie Wyżnej. Prezentowane zdjęcia pochodziły ze zbiorów Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, z archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Telewizji Polskiej. Majówkę zakończył Apel Jasnogórski (odśpiewany przez połączone chóry Watra z Raby Wyżnej, Gorce z Nowego Targu oraz Wierchy z Zakopanego pod batutą Marii Możdżeń-Wójcik) oraz rozpalenie watry.
Wydarzenie mogło odbyć się dzięki dofinansowaniu z budżetu obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...