Nowy, wspaniały, cyfrowy świat?
O wpływie internetu, mediów społecznościowych, czy gier komputerowych na młodych ludzi, napisano już tysiące książek i artykułów. Od lat głowią się nad tym psychologowie, socjologowie, pedagodzy… Nic więc dziwnego, że i kino postanowiło zająć się tym tematem. Konkretnie Jason Reitman – jeden z ciekawszych obecnie amerykańskich twórców, mający już na koncie m.in. oscarowe „Juno”, czy kapitalną „Kobietę na skraju dojrzałości”.
W „Uwiązanych” z 2014 roku, których scenariusz Reitman napisał wspólnie z Erin Cressidą Wilson, reżyser opowiada nam historię grupki nastolatków. I każdy z bohaterów ma tu jakiś problem z naszym „nowym, wspaniałym, cyfrowym światem”. A co za tym idzie, problem mają również ich rodzice.
Przykładowo Timowi wszyscy wróżą karierę w NFL (chłopak jest największą gwiazdą szkolnej drużyny futbolu amerykańskiego), a mimo to bardziej pociąga go świat wirtualny i woli spędzać godziny przed komputerem, grając w coraz bardziej wciągające go gry, niż trenować z kumplami na boisku.
Ojciec Tima nie ma pojęcia, jak do niego dotrzeć. Nie potrafi zrozumieć nowej pasji (uzależnienia?) syna, z czego zwierza się Donnie – matce nastoletniej Hanny, która znowuż marzy o karierze aktorki/modelki/piosenkarki. Nieustannie robi więc sobie nowe selfie i sesje zdjęciowe, w czym zresztą matka bardzo ją wspiera.
Tego znowu nie może zrozumieć Patricia, matka innej nastolatki, której kategorycznie zabrania umieszczania jakichkolwiek prywatnych zdjęć w internecie. Stale ją kontroluje, uświadamia o czyhających w sieci niebezpieczeństwach, nie dając jej tak naprawdę żyć. A jest tu jeszcze także uzależniony od pornografii Kriss, czy cierpiąca na anoreksję Allison.
Gdy ta ostatnia nie może już wytrzymać z głodu, pisze na Facebooku, że chyba zaraz sięgnie po jakąś przekąskę. „Nie rób tego”. „Nie warto”. „Napij się wody”. „Myśl o czymś innym” – błyskawicznie na jej telefonie komórkowym pojawiają się komunikaty tego typu, przysyłane przez znajomych „wspierających” ją w „zdrowym trybie życia”.
Młodzi, praktycznie nieznani aktorzy, świetnie poradzili sobie w swoich trudnych przecież i skomplikowanych rolach. Ale też miał ich kto prowadzić, bo jako rodziców Reitman obsadził m.in. takie sławy, jak J.K. Simmonsa, Jenniffer Garner, Adama Sandlera, czy Judy Greer. A jest tutaj jeszcze i Emma Thompson, choć w nieco innej, dość nietypowej roli.
Film-przestroga. Film-dokument (pokazujący ze wszystkimi, czasem nawet drastycznymi szczegółami, nasze dzisiejsze e-realia). Film, który z pewnością trzeba zobaczyć. Jest dostępny online na platformie HBO GO.
*
Tekst z cyklu Filmy wszech czasów
Movieclips Coming Soon Men, Women & Children International TRAILER (2014) - Ansel Elgort, Jason Reitman Movie HDJeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.