Egipt żąda zwrotu popiersia Nefretete

Egipt poinformował o przekazaniu Niemcom oficjalnego żądania zwrotu słynnego popiersia Nefretete, które jest wystawiane w Berlinie, motywując to tym, że zostało wywiezione z egipskiego terytorium nielegalnie.

Szef Najwyższej Rady Zabytków Egipskich (CSA) Zahi Hawass oświadczył w poniedziałkowym komunikacie, że przekazał "oficjalne żądanie" przy wsparciu premiera Ahmeda Nazifa i ministra kultury Faruka Hosniego.

Wniosek skierowano do Hermanna Parzingera, który kieruje fundacją odpowiedzialną za niemieckie muzea publiczne, w tym Neues Museum w Berlinie, gdzie Nefretete jest wystawiana.

Popiersie odkrył w 1912 roku niemiecki archeolog Ludwig Borchardt. Według Egiptu natychmiast zauważył "unikalny charakter i jakość artystyczną tego dzieła sztuki, podobnie jak jego znaczenie historyczne" i wywiózł je nielegalnie.

Niemcy konsekwentnie odmawiają zwrotu popiersia, twierdząc, że zostało nabyte legalnie w 1913 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.