"Maria Stuarda" w Poznaniu

Polską prapremierę opery Gaetano Donizettiego "Maria Stuarda" zaprezentuje w sobotę teatr Wielki w Poznaniu. Spektakl realizowany jest w ramach odbywającego się w poznańskim teatrze "roku kobiet".

W tytułową rolę wcielą się Karina Skrzeszewska i Joanna Woś. Kierownikiem muzycznym jest Will Crutchfield, reżyserem Dieter Kaegi. Spektakl przygotowywany jest w koprodukcji z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Śląską w Bytomiu.

Jak powiedział na konferencji prasowej Will Crutchfield, nie ma w tym nic dziwnego, że opera dopiero teraz pokazywana jest w Polsce. "Donizetti jest autorem prawie 70 oper. (...) Bardzo trudno jest do wszystkich dotrzeć i wszystkie poznać" - powiedział.

Maria Stuarda to opera w dwóch aktach, odwołująca się do historycznej postaci królowej Szkocji panującej w XVI wieku. Libretto opery Donizettiego skupia się wokół relacji pomiędzy tytułową bohaterką i jej kuzynką królową Elżbietą I.

Premiera realizowana jest w ramach odbywającego się w teatrze "roku kobiet". Przez cały 2011 rok teatr będzie grał spektakle poświęcone kobietom i opowiadające o kobietach.

Premierom każdorazowo towarzyszyć będą debaty związane z tematem dzieła. Przed sobotnią premierą w teatrze zorganizowana będzie debata "Między kobietami wojna. O wrogości i władzy w operze Maria Stuarda".

W następnych miesiącach, m.in. premierze "Ofelii" towarzyszyć będzie debata poświęcona depresji, "Tosce" - debata poświęcona kobiecie jako sprawczyni i ofierze przemocy, zaś wraz z premierą "Śpiącej królewny" zorganizowane zostaną warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zakrztuszeń dzieci i niemowląt. Warsztaty te odbędą się przy współudziale Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.