Polski krajobraz pełen jest niesamowitych miejsc ukrytych w małych, niepozornych miejscowościach. Tak jest w przypadku Opactwa Cystersów w Krzeszowie – dużego centrum pielgrzymkowego i jednocześnie niezwykłego zabytku o randze europejskiej.
mat. prasowy Opactwo Cystersów w Krzeszowie Kościoły, klasztory, zamki i fortece – to świadkowie historii danego regionu. To, jak były zbudowane, zmieniane i kiedy zostały zniszczone, opowiada, co działo się na danym terenie, kto tu panował, jakie toczyły się wojny. Dodatkowo są to piękne obiekty przyciągające tłumy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przykładem takiego miejsca jest Krzeszów – miejscowość, w której znajduje się Zespół Opactwa Cystersów.
Miejsca do odkrycia
Najpiękniejsze polskie zabytki nie znajdują się wcale w wielkich miastach. Najciekawsze są skarby ukryte w małych miejscowościach, nie do końca jeszcze odkrytych przez przewodniki turystyczne.
– W czołówce takich miejsc na pewno jest Opactwo w Krzeszowie – mówi Paweł Melka, główny specjalista ds. inwestycji w firmie Integer. – Nie bez przyczyny zostało ono wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To zupełnie unikatowe miejsce. Opactwo leży w niewielkiej wsi dolnośląskiej, wśród malowniczego pasma sudeckiego. – Pielgrzymi oraz miłośnicy architektury podziwiają miejscowy, późnobarokowy kościół pocysterski, zachwycające malowidła i freski, w tym najstarszy obraz maryjny w Polsce, czyli Krzeszowską Madonnę z XIII wieku. – Lista tutejszych zabytków jest długa – podkreśla P. Melka. - Pozostałości klasztoru, ogród, stalle, rzeźby, sarkofagi – oglądanie ich to prawdziwa uczta dla oka. Miłośnicy historii, zwiedzając Opactwo, mogą prześledzić dzieje ziem śląskich od połowy XIII wieku. Kto rządził, jakie toczyły się tutaj wojny, pod czyją władzą tereny znajdowały się w danym okresie – wszystko to można wyczytać w krzeszowskich murach.
Pielgrzymkowy szlak
Opactwo w Krzeszowie to miejsce, do którego co roku przybywa ogromna liczba pielgrzymów – zarówno tych, którzy jadą na własną rękę, jak i tych zorganizowanych w grupy. Cyklicznie odbywają się np. pielgrzymki Bractwa Świętego Józefa, Kresowian i Sybiraków, Pielgrzymki Trzeźwości oraz Osób Niepełnosprawnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...