Ekspozycja w centrum Opola zachęca do poznania bogactwa późnobarokowego malarstwa na Śląsku.
Przed Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu do 20 lutego prezentowana będzie wystawa pt. "Śląski Tiepolo". Przybliża ona dzieła sztuki sakralnej, które znalazły się na wytyczonym w 2012 roku Szlaku Malarstwa Barokowego im. Franza Antona Sebastiniego na Śląsku. Szlak ten wiedzie przez Śmicz, Łącznik, Kujawy, Mochów, Głogówek, Pomorzowice, Opawicę, Głubczyce i Kietrz.
- W dzisiejszych czasach dzieła największych mistrzów dawnego malarstwa najczęściej oglądamy w wielkich muzeach i galeriach. By je podziwiać, często pokonujemy setki kilometrów i wydajemy niekiedy spore sumy pieniędzy. I gdy już zadowoleni przechadzamy się po salonach wystawienniczych Berlina, Pragi czy Wiednia, delektując się zgromadzonymi tam arcydziełami największych mistrzów pędzla, to najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, że podobne muzea i galerie mamy w naszej najbliższej okolicy, niekiedy w zasięgu krótkiego spaceru od naszych domów - przekonują twórcy Szlaku Malarstwa Barokowego na Śląsku.
Szlak ten powstał we współpracy Muzeum Regionalnego w Głogówku, Fundacji Edukacja dla Demokracji, Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Diecezjalnego w Opolu oraz parafii pw. św. Bartłomieja w Głogówku.
W 2012 roku wystawa "Śląski Tiepolo" towarzyszyła projektowi wytyczenia szlaku przez zespół historyków sztuki pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Andrzeja Kozieła. Opracowane zostały piękne przykłady malarstwa barokowego, które znajdują się w świątyniach we wspomnianych wyżej miejscowościach.
- Mowa o kościołach, kaplicach i klasztorach, których wnętrza często wypełnione są różnego rodzaju dziełami dawnego malarstwa: obrazami ołtarzowymi i naściennymi oraz malowidłami freskowymi. Oczywiście, służą one przede wszystkim sakralnym celom jako pomoc w sprawowanej przez kapłanów liturgii oraz przy modlitwie wiernych. Oprócz tego dzieła te jednak także dekorują sakralne wnętrza, przydając im splendoru poprzez swe piękno i mistrzostwo wykonania. Część z tych obrazów to prace największych malarzy dawnych czasów - zapewniają badacze sztuki.
Na wystawie prezentowanej przed gmachem MBP w Opolu znajdziemy fotografie dzieł z poszczególnych kościołów wraz z opracowaniem. Jest to przede wszystkim zachęta, by wybrać się Szlakiem Malarstwa Barokowego na Śląsku i zobaczyć na własne oczy te wspaniałe freski i obrazy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.