Dotknąć duchowej tajemnicy człowieka

Zawsze chciałem prowadzić dialog o tym, jak zbliżyć się do duchowej tajemnicy – zapewnił 3 marca Leszek Mądzik, reżyser i scenograf Sceny Plastycznej KUL podczas spotkania w Sandomierzu na temat duchowości w jego teatrze. Zdaniem wybitnego twórcy współczesny teatr niezupełnie prowadzi widza do takich refleksji. Dziś chce się zdobyć widza przez prowokację, sensację, skandal, które mają wywołać wrażenie bez refleksji, co było powodem tego odczucia – dodał artysta.

Podczas spotkania w Sali Papieskiej Instytutu Teologicznego w Sandomierzu Leszek Mądzik opowiadał o swoich poszukiwaniach sposobu, by dotknąć duchowej tajemnicy człowieka, którą – jak się wyraził „przeczuwamy, a nie dane nam jest w pełni przedstawić ją przez sztukę, wyrażenia artystyczne czy obraz”. Gość podzielił się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami nad przekazem duchowych wartości stanowiących istotę życia człowieka w sztuce teatralnej.

Podczas dyskusji, która dotyczyła wymiaru duchowego teatru, słuchacze zwracali uwagę na te przedstawienia reżysera, w których daje on odpowiedź na to, czy współczesny teatr umie wywołać egzystencjalny niepokój u widza i skłonić do refleksji o sens naszego bytowania. Dwa spektakle „ Odchodzi” i „Przejście” w sposób szczególny ukazują człowieka nie tylko w jego wymiarze cielesnym, ale przede wszystkim w jego transcendencji i świętości.

Zdaniem dyskutantów w przedstawieniach Sceny Plastycznej KUL dominuje ruch, obraz, a nadrzędną rolę pełni według twórcy światło. Jego interpretacjom towarzyszy także warstwa dźwiękowa, nie ma natomiast słowa. 

Leszek Mądzik - scenograf, reżyser, fotografik, twórca plakatów teatralnych - jest założycielem w 1986 roku Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL. Jest projektodawcą Muzeum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Gloria Artis” oraz wyróżnieniem specjalnym „Totus”.

Artysta jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Prowadził zajęcia teatralne ze studentami na zaproszenie polskich i zagranicznych uniwersytetów i szkół artystycznych, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Lyonie, Hamburgu, Dublinie, Pradze i Rydze. Jego teatr brał udział w ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Organizatorami spotkania było Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Muzeum Diecezjalne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg