Ikony, grafiki, obrazy z motywami ukraińskimi, a także rozmaite smakołyki zagościły na kiermaszu charytatywnym u wrocławskich paulinów. Był wyrazem wdzięczności za ugoszczenie osób z Ukrainy w Polsce, a zarazem okazją do wsparcia kraju walczącego o swoją wolność.
Na plakacie zapraszającym na wydarzenie znalazły się dwa serca – polskie i ukraińskie. Polacy „mają serce” dla przybyszów ze Wschodu, ale i Ukraińcy mają je dla Polaków (stąd na grafice polskie serce w ukraińskim) – mówi o. Marcin Wirkowski OSPPE, współtwórca kiermaszu organizowanego przez duszpasterstwo katolików języka ukraińskiego obrządku łacińskiego, którego jest duszpasterzem, a także przez ikonografa Huberta Kampę i Fundację in Blessed Art.
Wyjaśnia, że kiermasz to wyraz wdzięczności ze strony osób z Ukrainy, a zarazem okazja, by wesprzeć ich kraj. – To też szansa, by poznać bogactwo kultury ukraińskiej, z niej zaczerpnąć – dodaje, wspominając, że Rosjanie od lat starają się wymazać tę kulturę, zaprzeczyć istnieniu ukraińskiej tożsamości.
Zdjęcia:
Na kiermaszu można było zobaczyć między innymi słynne już ikony Huberta Kampy malowane na deskach ze skrzynek po amunicji. – Dostaliśmy 70 takich desek; ikony będą tworzone na bieżąco i stopniowo będą wystawiane na licytację – mówi. Tłumaczy, że dochód przeznaczony jest m.in. na wsparcie ukraińskiej obrony terytorialnej (H. Kampa współpracuje w tej kwestii z polskim stowarzyszeniem w Nowogradzie Wołyńskim).
Wśród prac wystawionych na kiermaszu znalazły się między innymi dzieła Marii Leginovych ze Lwowa. – Piszę ikony w stylu współczesnym. Dziś prezentuję również kartki, reprodukcje – wyjaśnia. – Moje prace są do obejrzenia także na stronie Iconart Contemporary Sacred Art Gallery; można się ze mną kontaktować także przez konto na FB.
Na ikonach pani Marii pojawia się św. Józef, cała Święta Rodzina, Pan Jezus jako Dobry Pasterz, św. Dominik (jest od lat zaprzyjaźniona z dominikanami we Lwowie).
Agata Combik /Foto Gość Matka Boża Fatimska (fragment).W korytarzu paulińskiego klasztoru oraz w pobliskiej galerii In Blessed Art. można było zobaczyć m.in. prace ukraińskiego artysty Romana Bayraka czy Aleksandra Borto, Matki Bożej z Mariupola (jak wyjaśnia o. Marcin to kopia ikony z klasztoru w Bakczysaraju, którą zabrali ze sobą greccy chrześcijanie przesiedleni z Krymu).
Goście kiermaszu obejrzeli przejmujące prace zainspirowane dramatem, jaki rozegrał się w Buczy, ikony ze zdjęciami z wojny – zatopionymi w przezroczystej żywicy tworzącej aureole, piękną ikonę z Matką Bożą Fatimską czy Matką Bożą „o czułym sercu”. Pojawia się tu także św. Mikołaj w niecodziennej dla nas scenerii, np. pośród ptaków lub ukazany jako pasterz czy kolorowe postaci w strojach zdobionych ukraińskimi wyszywankami.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...