W tym skamieliny morskie, ceramikę z epoki brązu i XVIII-wieczną broń.
Hiszpańska Gwardia Cywilna odzyskała setki artefaktów archeologicznych, w tym skamieliny morskie, ceramikę z epoki brązu i XVIII-wieczną broń, z dwóch domów w południowo-wschodniej prowincji Alicante.
Ponadto skonfiskowała 200 fragmentów ludzkich kości, z których niektóre mają nawet od 4000 do 5000 lat. O wszystkim poinformowała w piątkowym oświadczeniu.
Śledztwo trwało kilka tygodni i zwane było Operacją Osarium. Odkrycie, którego dokonała Gwardia Cywilna określiła jako „jedną z największych nielegalnych kolekcji prywatnych” w Alicante.
Po dokonaniu wstępnego odkrycia w domu w wiosce Gata de Gorgos, właściciel domu współpracował z Gwardią i doprowadził ją do większej kolekcji w posiadłości w pobliskim mieście Dénia.
Mieszkaniec drugiego domu twierdził, że znalezione tam przedmioty archeologiczne zostały odziedziczone po zmarłym krewnym. Jednak nie znaleziono żadnej dokumentacji, „która uzasadniałaby jego posiadanie” artefaktów, dodano w oświadczeniu.
Przeciwko dwóm mężczyznom toczy się obecnie śledztwo w sprawie sprzeniewierzenia dóbr o wartości artystycznej, historycznej, kulturowej lub naukowej.
Wśród 350 odzyskanych artefaktów archeologicznych znalazły się rzymskie mozaiki, paleolityczne narzędzia krzemienne i historyczna broń, w tym kule armatnie i żelazny granat.
Odkrycie nastąpiło rok po tym, jak 36 skradzionych antyków, również odzyskanych przez hiszpańską Gwardię Cywilną, wróciło do Egiptu.
Poniżej filmik ukazujący odkrycie Gwardii Cywilnej.
eldiariocv.es Operación 'Osarium' (Alicante)Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.