Spektakl "Brat naszego Boga", na motywach dramatu Karola Wojtyły, przygotowuje Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Przedstawienie wyreżyserował Andrzej Rozhin. Premiera spektaklu odbędzie się w niedzielę.
"Brat naszego Boga" to trzyaktowy dramat, nad którym Karol Wojtyła pracował przez sześć lat, od 1944 do 1950 roku. Jego bohaterem jest Adam Chmielowski - artysta malarz, który porzucił sztukę, by wieść żebracze życie. Przywdział habit i jako brat Albert założył Zgromadzenia Albertynów i Albertynek w Krakowie. Jan Paweł II kanonizował go w 1989 r.
Według dyrektora radomskiego teatru, Zbigniewa Rybki, wielu krytyków widzi dużo podobieństw między postawą Adama Chmielowskiego i Karola Wojtyły. "Ich droga życiowa, dojrzewanie do pewnych decyzji są podobne. Ten fakt czyni tekst szczególnie interesującym, zwłaszcza teraz, gdy zbliżamy się do beatyfikacji Jana Pawła II" - podkreślił w rozmowie z PAP Rybka.
Jak wyjaśnił PAP reżyser spektaklu, Andrzej Rozhin, głównym założeniem przedstawienia nie jest pokazanie Adama Chmielowskiego w aureoli świętości, ale zbudowanie złożonego, wiarygodnego portretu żywego, prawdziwego człowieka z jego wahaniami, wątpliwościami i słabościami.
"To też opowieść o tym, jak zmagamy się ze sobą i dokonujemy wyborów, jak mogą być one ważne, dramatyczne i jak są nam potrzebne" - dodał Rybka.
W roli Adama Chmielowskiego występuje Janusz Łagodziński. "To bardzo skomplikowana rola. Tutaj nie wystarczy nauczyć się tekstu i go wyrecytować. Tu trzeba mieć olbrzymią wrażliwość, intuicję sceniczną i warsztat. Janusz Łagodziński to wszystko posiada" - mówi o odtwórcy głównej roli dyrektor teatru.
Scenografię do spektaklu przygotował Ryszard Melliwa. Muzykę napisał krakowski kompozytor Andrzej Zarycki.
Premierze spektaklu towarzyszyć będzie promocja książki "Wybrałem teatr", dokumentującej półwiecze działalności artystycznej reżysera spektaklu Andrzeja Rozhina.
Andrzej Rozhin - reżyser, aktor, dyrektor teatrów w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Koszalinie, Szczecinie i Lublinie, studiował w PWST w Krakowie. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W latach 1961-1974 był dyrektorem teatru UMCS Gong 2. W latach 1961-74 był aktorem w Teatrze Lalki i Aktora w Lublinie i występował w Kabarecie "Czart". Był inicjatorem i dyrektorem dziewięciu edycji festiwalu Lubelska Wiosna Teatralna. Zrealizował ponad 180 przedstawień.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...