Mazurskie korzenie księcia Williama

Przodkowie księcia Williama pochodzili z Mazur - uważają muzealnicy z Węgorzewa. W tamtejszym Muzeum Kultury Ludowej można obejrzeć eksponaty związane z pruskim rodem Lehndorffów, spokrewnionym z brytyjską rodziną królewską.

Związki królewskiej rodziny Windsorów z arystokratycznym pruskim rodem Lehndorffów zbadał kustosz muzeum w Węgorzewie dr Jerzy Łapo. Historyk odkrył, że wśród przodków występujących w drzewie genealogicznym nowego księcia Cambridge była - urodzona w 1723 r. w mazurskim Sztynorcie - Maria Eleonora von Lehndorff. Jednym z jej prawnuków był król Danii Krystian IX, a ten z kolei jest prapradziadkiem księcia Williama. Z wyliczeń kustosza wynika, że książę William ma 1/256 krwi mazurskich Lehndorffów.

Muzeum w Węgorzewie ogłosiło również, że ma "namacalny dowód" na mazurskie korzenie księcia Williama. Turyści mogą obejrzeć XVII-wieczną tablicę nagrobną z podobizną - zmarłego w 1639 r. - Meinharda von Lehndorffa, starosty kętrzyńskiego, który wsławił się służbą w wojskach polskiego króla Zygmunta III Wazy. Tablica przedstawia rycerza w płytowej zbroi z odkrytą głową. Meinhard był - "9 razy pra" - pradziadkiem Williama. "Dzięki tej tablicy każdy może sam ocenić, czy zachowało się podobieństwo pomiędzy pruskim przodkiem a dzisiejszym księciem Cambridge" - powiedział Jerzy Łapo.

Muzealnicy z Węgorzewa liczą, że na fali ogromnego zainteresowania niedawnym ślubem księcia Williama z Kate Middleton uda się im zwrócić uwagę na historię rodu Lehndorffów. Zależy im zwłaszcza na przywróceniu świetności zespołowi pałacowemu w Sztynorcie, który od XVI wieku do 1945 r. był rezydencją rodową Lehndorffów. Przez kilkanaście ostatnich lat pałac popadał w ruinę. Dwa lata temu obiekt przejęła Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, która przeprowadza prace zabezpieczające i poszukuje środków na remont.

Mazurscy przodkowie to nie jedyny akcent łączący przodków księcia Williama z naszym krajem. Najczęściej przypominane są związki Windsorów z niemiecką dynastią Wettinów, której przedstawiciele - August II Mocny i August III Sas - byli królami Polski. Brytyjska rodzina królewska ma również korzenie warszawskie. Prababką księcia Karola, ojca księcia Williama, była urodzona w 1825 r. w Warszawie Julia Teresa Salomea Hauke - córka sławnego dowódcy z epoki napoleońskiej, gen. Jana Maurycego Hauke.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.