W siedzibie Parlamentu Europejskiego zaprezentowano wystawę czasową, prezentującą kopię obrazu Ireneusza Rolewskiego "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem".
Wydarzenie zorganizowano w związku z przypadającą w tym roku 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Rok urodzin astronoma, lekarza, duchownego, zbiega się także z Rokiem Jana Matejki, ogłoszonym z okazji 130. rocznicy jego śmierci.
Prezentowane w Brukseli płótno o wymiarach 215 na 300 cm jest kopią 1:1 dzieła Jana Matejki z 1873 roku. Obraz mistrza Matejki był hołdem złożonym wielkiemu polskiemu astronomowi i wyrazem uznania dla unii polsko-litewskiej, w której granicach Kopernik mógł bezpiecznie żyć i rozwijać swoje talenty, gdyż była ona miejscem wolności religii i myśli, rozkwitu demokracji, kultury i nauki. Swój obraz ukończył w 1873 r., dla uczczenia 400. rocznicy urodzin wybitnego astronoma. Dzięki zbiórkom pieniędzy dzieło zostało wykupione i przekazane w darze Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, gdzie pozostaje do dziś. Obraz Matejki jest jednym z najbardziej znanych na świecie wizerunków M. Kopernika. Prezentacja kopii dzieła Matejki w Parlamencie Europejskim przypomina o polskim wkładzie w europejskie idee budowy wspólnego domu.
– Jest mi ogromnie miło być tu i móc wziąć udział w uczczeniu urodzin jednego z największych, tego, który otworzył nam wszechświat. I mówię to nie malarsko czy metaforycznie, ale dosłownie. Kopernik był pierwszym naukowcem na świecie, który stworzył teorię naukową i naukowe spojrzenie na świat zamknął w udowodnionej w sposób teoretyczny teorii – mówił Ireneusz Rolewski.
Warto wspomnieć, że kopia obrazu „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to kolejne dzieło J. Matejki kopiowane przez urodzonego w Łowiczu I. Rolewskiego. Wcześniej spod ręki młodego, utalentowanego malarza wyszła także kopia „Bitwy pod Grunwaldem”. Artysta ma za sobą wiele wystaw indywidualnych, także w Muzeum Historycznym Skierniewic. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Od 2019 r. mieszka w Skierniewicach i znajduje się pod opieką artystyczną MHS. Jak podkreśla I. Rolewski, kopia zawsze musi różnić się od oryginału. W przypadku „Astronoma Kopernika” zmianie uległ nie tylko rozmiar obrazu, ale również pewien element, którego nie namalował Matejko. – Podczas pracy postanowiłem, że zmiana będzie polegała na ingerencji w miejsce, które na obrazie jest zaciemnione. Na trzecim planie namalowałem budynek związany ze Skierniewicami. Na początku planowałem dodać mały detal na szkiełku lunety lub napis w otwartej księdze. Ostatecznie zdecydowałem się na domalowanie skierniewickiego dworca kolejowego. Umieściłem go pod ręką Kopernika, w miejscu budynków fromborskich – zdradza artysta.
Po prezentacji obraz zostanie w Brukseli. Po oficjalnym przekazaniu będzie częścią Kolekcji Sztuki Parlamentu Europejskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...