Włodzimierz Nahorny i Orkiestra Polskiego Radia. Muzycy z Polski i Ukrainy. Dorośli twórcy i mniejsi muzycy wystąpią w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego w Warszawie.
Jego misją jest przywrócenie po latach zaniechań pamięci o jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie.
- To był główny architekt odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki jego zwycięskiej batalii na konferencji w Wersalu, przy pomocy prezydenta USA Thomasa Woodrowa, Polska odzyskała wolność. To on 28 czerwca 1918 r. jako prezydent rady ministrów i minister spraw zagranicznych wynegocjował traktat wersalski - mówi Wiesław Dąbrowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego.
Do udziału w tegorocznej jubileuszowej edycji festiwalu zaproszono plejadę gwiazd oklaskiwanych w salach koncertowych całego świata: orkiestrę Polskiego Radia, orkiestrę kameralną Filharmonii Narodowej, Lwowską Kameralną Orkiestrę Akademia, dyrygenta Pawła Przytockiego, wspaniałych solistów: Danylo Saienko, Julię Marię Śliwę z Wiednia czy Evę Kuligovską ze Lwowa.
W ramach koncertu „Paderewski Jazz Inspiracje” wystąpi kwartet jazzowy z ikonami polskiego jazzu: Włodzimierzem Nahornym, Piotrem Schmidtem, Mariuszem Bogdanowiczem i Piotrem Biskupskim.
Festiwal to także koncerty dla dzieci i młodzieży, warsztaty umuzykalniające dla najmłodszych, projekcje filmów dokumentujących życie i twórczość Paderewskiego: „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy”, „Ameryka Paderewskiemu”, jak również wystawy tematyczne: „Historia serca Paderewskiego” oraz plenerowa wystawa na ogrodzeniu parku Ujazdowskiego „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie”.
- Mamy specjalny koncert dla licealistów. Zaprezentujemy na nim dwóch laureatów konkursu pianistycznego „Fortepian Paderewskiego”, który został zrealizowany w Otwocku Wielkim. Ex aequo pierwsza nagrodę, występ w sali kameralnej Filharmonii Narodowej 10 listopada, zdobyli: Mikołaj Brzostowicz, lat 8, i Maciej Domagała, lat 12 - zaprasza Wiesław Dąbrowski.
Festiwal rozpocznie sie 4 listopada i potrwa do 13 listopada. Na większość wydarzeń festiwalowych wstęp jest wolny, ale wymaga rejestracji. Program i szczegóły: https://www.avearte.pl/.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.