Niebawem na rynku pojawi się biblijno-ekonomiczna gra Świątynia, której pomysłodawcami jest trzech księży z archidiecezji gdańskiej.
Trzej kapłani – ks. Daniel Budziński, ks. Adam Dzionk i ks. Jakub Wojewódka – wpadli na niecodzienny pomysł. – Pracuję na co dzień z młodzieżą, więc wiem, ile czasu potrafią spędzać w sieci, oddając się rozrywce lub grom komputerowym. Jednocześnie odradza się popularny niegdyś trend – powróciła moda na gry planszowe. Wśród przeróżnych planszówek szukaliśmy takich, które niosłyby jakieś konkretne wartości, a które moglibyśmy wykorzystać choćby na spotkaniach z grupami młodzieżowymi. Dostępne na rynku gry planszowe adresowane do młodszych stanowią ciekawą ofertę, ale niewystarczającą dla młodzieży i dorosłych, szczególnie w wymiarze biblijnym czy religijnym. A dobra gra to jednak bardzo skuteczna metoda aktywizacyjna i edukacyjna. Zrodziło się zatem pytanie, czy można by wykorzystać planszówki, żeby zainteresować ludzi Biblią i w nowym opakowaniu przekazać bogate jej dziedzictwo – mówi ks. Dzionk.
„W grze »Świątynia« gracze wcielają się w rolę budowniczych Świątyni Jerozolimskiej. Ich zadaniem jest zbudowanie Bożego Przybytku oraz utrzymanie go w świetności. W myśl powiedzenia: »Zgoda buduje, niezgoda rujnuje« gracze będą musieli podejmować ze sobą współpracę, ale i rywalizować, aby z pomocą miasta, którym zarządzają i Patronów, którzy ich wspomagają, zbudować jak najwięcej części Świątyni” – czytamy w instrukcji.
Gra ma na celu propagowanie wiedzy biblijnej i o historii zbawienia, dlatego cechuje się wielką dbałością o to, żeby znajdujące się w niej opisy były pełne. Gracze znajdą też odsyłacze do bibliografii pozwalającej pogłębić wiedzę. Skanując znajdujące się na kartach kody QR, można dowiedzieć się więcej. To pewna innowacja – ograniczenie ilości tekstu na kartach i przeniesienie go do internetu.
– Instrukcja jest napisana najprościej, jak tylko potrafiliśmy. W ogóle cała gra jest stworzona w ten sposób, żeby była prosta, a zarazem bogata – przekonuje ks. Budziński. – Mam nadzieję, że gra zostanie ciepło i otwarcie przyjęta nie tylko przez ludzi wierzących, ale przez wszystkich – i że docenią ją wielbiciele planszówek – dodaje ks. Wojewódka.
Co warte podkreślenia, każdy sprzedany egzemplarz Świątyni to jedno zasadzone drzewo.
Więcej informacji na: www.bozaiskra.pl
O procesie powstawania gry można przeczytać więcej w papierowym wydaniu „Gościa Gdańskiego” na 5 listopada br. (nr 44).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.