Regulamin dla świeckich pracowników Fabryki Św. Piotra: zakaz tatuaży i piercingu

Jej personel odpowiedzialny jest za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację bazyliki watykańskiej.

 Zakaz widocznych tatuaży i piercingu, wymóg ślubu kościelnego- to zasady zapisane w ogłoszonym w Watykanie regulaminie dotyczącym pracowników  Fabryki Świętego Piotra, działającej przy Stolicy Apostolskiej. Jej personel odpowiedzialny jest za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację bazyliki watykańskiej.

W Fabryce Świętego Piotra, której początki sięgają XVI wieku, pracują rzemieślnicy różnych specjalności, dekoratorzy, personel techniczny, konserwatorzy dzieł sztuki. Niektórzy z nich z racji wykonywanej pracy i obowiązków mają bezpośredni kontakt z tysiącami wiernych i turystów przybywających do bazyliki Świętego Piotra.

Regulamin opracowano przed Rokiem Świętym 2025. W jednym z jego artykułów wymieniono wymogi, jakie są warunkiem przyjęcia do pracy. To między innymi wyznawanie wiary katolickiej i "życie zgodnie z jej zasadami", świadectwo wystawione przez proboszcza lub innego przedstawiciela Kościoła, akt ślubu kościelnego w przypadku osób w związkach małżeńskich.

Ponadto zapisano: personel "zobowiązuje się do przestrzegania zasad wzorowego zachowania religijnego i moralnego, także w życiu prywatnym i rodzinnym, zgodnie z nauczaniem Kościoła".

Jest też następujący artykuł: "Z szacunku dla godności i miejsca pracy zabronione są widoczne tatuaże oraz elementy body piercingu".

Zwolnienie z pracy lub zawieszenie w obowiązkach grozi tym zatrudnionym, którzy będą przekazywać osobom trzecim informacje o tym, co dzieje się w bazylice. Nie mogą oni przyjmować obcych osób w miejscu pracy, wynosić "oryginalnych dokumentów i fotokopii oraz kopii elektronicznych i innego materiału archiwalnego".

Z Rzymu Sylwia Wysocka

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości