Pieśni ludowe z regionu łódzkiego w opracowaniu współczesnych kompozytorów znalazły się na nowej płycie Chóru Filharmonii Łódzkiej. Album "Jidzie burzo!" będzie miał swoją premierę 1 lutego i uświetni ją koncert w Filharmonii Łódzkiej.
Jak poinformowała Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, album "Jidzie burzo!" wypełniły stworzone z myślą o Chórze FŁ kompozycje Zuzanny Falkowskiej, Marcina Wawruka i Jacka Sykulskiego, oparte na autentycznych melodiach ludowych pochodzących z regionu łódzkiego.
Chórmistrz Artur Koza zapewnił, że każdy z kompozytorów doskonale zna się na muzyce ludowej, a utwory, które stworzyli, to bardzo interesujące i wartościowe dzieła.
"Otrzymaliśmy trzy bardzo ciekawe projekty. Jacek Sykulski napisał utwory niezwykle emocjonalne o bogatej fakturze, Zuzanna Falkowska jako temat przewodni obrała wodę i każdy z jej utworów jest nią inspirowany, cechują się piękną harmonią i nawiązują do muzyki popularnej. Marcin Wawruk opracował Suitę włościańską. Jego kompozycja jest bardzo kreatywna i niekonwencjonalna, przykładem może być połączenie muzyki ludowej z sambą. Bawi się on rytmiką, słowem, harmonią. A wszystko to z akompaniamentem skrzypiec, wiolonczeli i bębna obręczowego, nadającym iście ludowego charakteru" - podkreślił w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej FŁ.
Albińska dodała, że utwory reprezentują różne spojrzenia na muzykę tradycyjną - na płycie znalazły się zarówno opracowania bardzo bliskie ludowym pierwowzorom, jak i takie, które w duchu postmodernizmu podejmują grę z folklorystyczną konwencją, nierzadko sięgając po rozwiązania z kręgu muzyki popularnej.
Partie solowe w wybranych pieśniach wykonali Katarzyna Pakowska i Michał Rudaś. W sesjach nagraniowych wzięły także udział: Weronika Mońka-Chwała, Dorota Błaszczyńska-Mogilska, Magdalena Szczebiot-Murawska i Marzena Masłowska tworzące żeński kwartet smyczkowy Etnosomnia, który łączy w swojej twórczości ludowe melodie z wpływami jazzu i muzyki improwizowanej, a także grający na bębnie obręczowym Karol Kot.
Wydanie albumu ma być zwieńczeniem obchodów 55-lecia działalności Chóru Filharmonii Łódzkiej.
Utworów zarejestrowanych na płycie będzie można posłuchać na żywo podczas koncertu w sobotę 1 lutego w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Poprzedzi go spotkanie z twórcami płyty - chórmistrzem Arturem Kozą, wokalistami i kompozytorami.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.