Tutaj nie ma wątpliwości, że epoki przemijają, czasy się zmieniają. Wciąż jednak trudno sobie wyobrazić świat bez papieru.
Chińczycy, którzy wynaleźli papier, nie przypuszczali, że zrobi on tak zawrotną karierę. Tani, dostatecznie wytrzymały, a przede wszystkim z dużym potencjałem - stał się podstawą cywilizacji, która potrzebowała utrwalić swoje liczby, daty, wydarzenia i myśli.
Młyn i suszarnia
Okazały gmach tuż przy krajowej ósemce wita wszystkich wjeżdżających do Dusznik-Zdroju. Ogromne połacie dachów krytych gontem kontrastują z kolorowymi ścianami piętra. Wszystko razem robi wielkie wrażenie i zaskakuje, jeśli dotrze do świadomości, że oto mamy do czynienia z halą produkcyjną i suszarnią papieru. Tylko tyle. XVII-wieczny młyn papierniczy, unikatowy w skali świata zabytek techniki, kryje jednak w sobie o wiele więcej: opowieść o historii papieru.
Kolekcja papierów ze znakami wodnymi, zbiór zabytkowych urządzeń papierniczych, tablice poglądowe obrazujące etapy rozpowszechniania i ewolucji techniki papierniczej, a wreszcie wystawa sztuki, która z papieru i jego właściwości potrafi stworzyć nowe światy - wszystko to w salach wystawienniczych dusznickiego zabytku.
Dodatkowo nie bez znaczenia wydaje się fakt, że lada moment dusznicki skarb zostanie uznany za trzeci z kolei obiekt w diecezji świdnickiej znajdujący się na bardzo krótkiej liście pomników historii.
Holender i trzeci wiek
Technologia produkcji papieru zmienia się z upływem czasu. Pozostaje jednak niezwykłe świadectwo wagi tego wynalazku i pewnie dlatego tak niezwykłą frajdę ma każdy, kto sam zrobi kartkę papieru. Nie dziwi zatem, że w muzeum prawdziwym hitem jest czerpalnia. Tutaj, zgodnie ze średniowiecznym przepisem, za niewielką opłatą można nie tylko poznać etapy powstawania papieru czerpanego, ale przede wszystkim samemu wziąć w produkcji udział (przy tej okazji poznaje się „holendra”, maszynę do wytwarzania masy papierniczej).
Muzeum jednak to nie tylko historia zatrzymana w eksponatach i rękodzieło. To także edukacja. Wśród 70 tys. zwiedzających rocznie ekspozycje spory odsetek to uczniowie (od przedszkolaków, po słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku), którzy biorą udział w lekcjach muzealnych: produkcji papieru, grafii, ekologii, a już wkrótce obchodzenia się z banknotami i dokumentami.
-Dzięki przystępnemu i efektownemu pokazowi odkrywa się nie tylko wagę i wkład papieru w budowanie cywilizacji, ale przede wszystkim zaczyna się lepiej rozumieć znaczenie przedmiotów i możliwości, jakie mamy dzisiaj do dyspozycji – zapewniają muzealnicy z Dusznik.
Zdaniem muzealnika
- Nasze muzeum to jedna z największych atrakcji regionu. Cieszymy się, że możemy nie tylko popularyzować wiedzę na temat papiernictwa, ale także inspirować do refleksji i zachęcać do odpowiedzialności za wszystko, co na papierze się znajduje. Nasze hasło „zaczerpnij historii” nie jest przesadzone. Dobrze oddaje klimat placówki i jest dla nas, muzealników, zachętą do coraz doskonalszej realizacji naszej misji. Zapraszam wszystkich czytelników do przekonania się osobiście o walorach naszego muzeum. Jestem pewien, że czas spędzony w naszych murach i w przepięknej okolicy jest godny wakacyjnego dnia. I jeszcze zdanie do zapracowanych: - Jeżeli jesteś wyczerpany codziennością, to wpadnij do muzeum zaczerpnąć emocji! – mówi Maciej Szymczyk, dyrektor muzeum, dr habilitowany Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista historii gospodarczej.
Zapraszamy od maja do października: 9.00-17.00 (pn.-pt.), 9.00 - 15.00 (niedz.). Od listopada do kwietnia: 9.00-15.00 (wt.-niedz.). tel. 74 86 69 248; www.muzpap.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.