Ponad 100 imprezy kulturalnych przygotowanych przez 58 organizatorów odbędzie się w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. W tym roku impreza będzie przebiegać pod hasłem "Kamienie milowe".
cytruss83
Prezentacja historyczno - multimedialna Kościoła Pokoju w Jaworze
Na Dolnym Śląsku koordynatorem regionalnym Europejskich Dni Dziedzictwa jest wrocławskie Muzeum Etnograficzne, które jest filią Muzeum Narodowego.
Jak tłumaczyła na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Etnograficznego, Elżbieta Berendt, ideą, która będzie przyświecać dolnośląskim imprezom organizowanym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, jest pokazanie regionu jako wzorcowego obszaru pogranicza.
"Chcemy zaproponować wydarzenia kulturalne, które pokażą, że na przestrzeni wieków Dolny Śląsk był obszarem współpracy rożnych nacji i religii. Wypunktujemy te momenty historii, w których przejawiała się idea pojednania i współpracy, zarówno trwania przy autonomii własnego dziedzictwa kulturowego, jak i zapożyczania dziedzictwa sąsiednich kultury" - tłumaczyła Berendt.
Podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się ponad 100 imprez kulturalnych przygotowanych przez 58 organizatorów. Oprócz placówek muzealnych z regionu w organizację włączyły się placówki oświatowe, parafie i organizacje pozarządowe.
Berendt wyjaśniła, że część organizowanych wydarzeń będzie odnosić się do przekraczania symbolicznych "kamieni milowych". Takim wydarzeniem ma być wystawa poświęcona Kościołowi Pokoju w Jaworze pt. "Przekraczanie niemożliwego". Ekspozycja ma przybliżyć zwiedzającym spuściznę kulturową protestantów na Dolnym Śląsku w XVI-XVII w. "Kościół Pokoju wzniesiony w wyniku ugody religijnej po wojnie trzydziestoletniej jest nie tylko świadkiem przełomu w dialogu wyznań, ale też przykładem niezwykle śmiałych rozwiązań budowlanych - świątynia zbudowana jest z drewna, słomy i gliny" - przypominają organizatorzy.
Symbolicznym przykładem "kamienia milowego" jest również Krzyżowa, gdzie w 1989 r. odbyła się historyczna Msza Pojednania. Wziął w niej wówczas udział premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl.
Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się tam symboliczne urodziny Frei von Moltke, wdowy po Helmucie Jamesie von Moltke, który po dojściu Hitlera do władzy i wybuchu II wojny powołał opozycyjne forum, znane jako Krąg z Krzyżowej. Freya von Moltke zmarła 1 stycznia 2010 r. w Norwich w USA; miała 98 lat.
W innym miejscach na Dolnym Śląsku będzie można zwiedzać pałace, zamki, stare kopalnie. Odbędą się również liczne wykłady przygotowane przez historyków oraz warsztaty.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w dniach 10-18 września. Wstęp na imprezy organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...