Muzyka na Szczytach

Widowisko poetycko-baletowe "Historia żołnierza" Igora Strawińskiego, występ brytyjskiego zespołu wokalnego The King's Singers czy skrzypaczki Mayuko Kamio - zapowiadają organizatorzy kolejnej edycji zakopiańskiego festiwalu "Muzyka na Szczytach".

Występy światowej sławy artystów, m.in. zespołu wokalnego The King's Singers, pianisty Mirosława Kultyszewa oraz skrzypaczki Mayuko Kamio, odbędą się w dniach 17-24 września w Zakopanem, ale także w Bukowinie Tatrzańskiej i Szczawnicy Zdroju.

"Moim marzeniem, ale nie tylko moim, jest reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem, a także promocja polskich utworów, które wykonywać będą zaproszeni, międzynarodowi artyści" - zapowiedziała w środę Danuta Sztencel, prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, które jest organizatorem festiwalu. Podkreślała, że misją prowadzonego przez nią stowarzyszenia jest przywrócenie Zakopanemu dawnej świetności, gdy pod koniec XIX w. wybitni artyści różnych dziedzin sztuk przybywali w Tatry, by w ich krajobrazach czerpać natchnienie.

Tegoroczną gwiazdą muzycznej imprezy w Zakopanem będzie zespół wokalny The King's Singers. The King's Singers to sekstet śpiewaków cenionych za perfekcyjną intonację, jednolitą barwę, znakomitą artykulację i poczucie rytmu, a ich pełne brytyjskiego poczucia humoru występy słyną ze znakomitego kontaktu z publicznością.

W tym roku Zakopane będzie gościć także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego - Mirosława Kultyszewa, a także wybitną japońską skrzypaczkę - Mayuko Kamio.

Wydarzeniem festiwalu będzie widowisko poetycko-baletowe Igora Strawińskiego pt. "Historia Żołnierza" z tekstem Charles'a Ferdynanda Ramuz, który odbędzie się w nowej sali muzycznej w Szczawnicy Zdrój. Do wykonania dzieła organizatorzy zaprosili wybitnego francuskiego dyrygenta Jean-Luc Tingaud oraz aktorów Vladimira Serre i Williama Mesguich, którzy wcielą się w pragnącego bogactwa żołnierza i prowadzącego go na manowce diabła.

Ponadto na festiwalu wystąpią gitarzysta Stephan Schmidt z Royal String Quartet oraz Guitar4mation z kompozycjami m.in.: Karola Szymanowskiego, Bartłomieja Budzyńskiego, Isaaca Albeniza. Festiwal gościć będzie również Olgę i Natalię Pasiecznik, a także Zespół Festiwalowy, który wystąpi w 100. rocznicę śmierci Gustawa Mahlera z jego IV symfonią w wersji kameralnej.

Festiwal 17 września zainauguruje koncert "Maria Szymanowska - portret królowej tonów", poświęcony tej żyjącej na przełomie XVIII i XIX w. zawodowej pianistce i kompozytorce. Szymanowska zrobiła karierę nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jej kompozycje podziwiali np. Johann Wolfgang von Goethe i Aleksander Puszkin, a od cara Aleksandra I otrzymała nawet tytuł "Pierwszej fortepianistki Ich Wysokości Carycy Elżbiety Aleksandrownej i Marii Fiedorownej".

"Z koncertu poświęconego Marii Szymanowskiej będzie można dowiedzieć się wielu rzeczy o tej wspaniałej, odważnej i niezależnej kobiecie - kompozytorce. Zawsze staramy się wzbogacać nasze koncerty czymś nowym, nietypowym. Taka formuła bardzo wzbogaca naszą wiedzę o danym artyście" - zachęcała Sztencel, przekonując, że festiwal ma także promować polską muzykę, zwłaszcza tych kompozytorów, o których często się zapomina.

Tegoroczny III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" swoim repertuarem złoży hołd związanemu z Podhalem Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu - jednemu z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, autorowi słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych", który zmarł w listopadzie 2010 r. W koncercie chóralnym "Henryk Mikołaj Górecki in Memoriam" wystąpi Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika. W ramach festiwalu odbędzie się także koncert poświęcony pamięci innemu muzykowi związanemu z Podhalem, wybitnemu dyrygentowi, pedagogowi i kompozytorowi Stanisławowi Wisłockiemu z okazji jego 90. rocznicy urodzin.

Festiwalowi, podobnie jak w poprzednich latach, towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne. Melomani będą mogli obejrzeć wystawę instrumentów muzycznych przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę, natomiast miłośnicy malarstwa - wystawę prac Ewy Fortuny. Koncertom towarzyszyć będą ekspozycje poświęcone m.in. Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu, a także plenerowa wystawa muzycznych plakatów współtwórcy polskiej szkoły plakatu Waldemara Świerzego, który zaprojektował logo i linię graficzną tegorocznej edycji festiwalu "Muzyka na Szczytach".

Dodatkową atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana m.in. twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama