Widowisko poetycko-baletowe "Historia żołnierza" Igora Strawińskiego, występ brytyjskiego zespołu wokalnego The King's Singers czy skrzypaczki Mayuko Kamio - zapowiadają organizatorzy kolejnej edycji zakopiańskiego festiwalu "Muzyka na Szczytach".
Występy światowej sławy artystów, m.in. zespołu wokalnego The King's Singers, pianisty Mirosława Kultyszewa oraz skrzypaczki Mayuko Kamio, odbędą się w dniach 17-24 września w Zakopanem, ale także w Bukowinie Tatrzańskiej i Szczawnicy Zdroju.
"Moim marzeniem, ale nie tylko moim, jest reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem, a także promocja polskich utworów, które wykonywać będą zaproszeni, międzynarodowi artyści" - zapowiedziała w środę Danuta Sztencel, prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, które jest organizatorem festiwalu. Podkreślała, że misją prowadzonego przez nią stowarzyszenia jest przywrócenie Zakopanemu dawnej świetności, gdy pod koniec XIX w. wybitni artyści różnych dziedzin sztuk przybywali w Tatry, by w ich krajobrazach czerpać natchnienie.
Tegoroczną gwiazdą muzycznej imprezy w Zakopanem będzie zespół wokalny The King's Singers. The King's Singers to sekstet śpiewaków cenionych za perfekcyjną intonację, jednolitą barwę, znakomitą artykulację i poczucie rytmu, a ich pełne brytyjskiego poczucia humoru występy słyną ze znakomitego kontaktu z publicznością.
W tym roku Zakopane będzie gościć także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego - Mirosława Kultyszewa, a także wybitną japońską skrzypaczkę - Mayuko Kamio.
Wydarzeniem festiwalu będzie widowisko poetycko-baletowe Igora Strawińskiego pt. "Historia Żołnierza" z tekstem Charles'a Ferdynanda Ramuz, który odbędzie się w nowej sali muzycznej w Szczawnicy Zdrój. Do wykonania dzieła organizatorzy zaprosili wybitnego francuskiego dyrygenta Jean-Luc Tingaud oraz aktorów Vladimira Serre i Williama Mesguich, którzy wcielą się w pragnącego bogactwa żołnierza i prowadzącego go na manowce diabła.
Ponadto na festiwalu wystąpią gitarzysta Stephan Schmidt z Royal String Quartet oraz Guitar4mation z kompozycjami m.in.: Karola Szymanowskiego, Bartłomieja Budzyńskiego, Isaaca Albeniza. Festiwal gościć będzie również Olgę i Natalię Pasiecznik, a także Zespół Festiwalowy, który wystąpi w 100. rocznicę śmierci Gustawa Mahlera z jego IV symfonią w wersji kameralnej.
Festiwal 17 września zainauguruje koncert "Maria Szymanowska - portret królowej tonów", poświęcony tej żyjącej na przełomie XVIII i XIX w. zawodowej pianistce i kompozytorce. Szymanowska zrobiła karierę nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jej kompozycje podziwiali np. Johann Wolfgang von Goethe i Aleksander Puszkin, a od cara Aleksandra I otrzymała nawet tytuł "Pierwszej fortepianistki Ich Wysokości Carycy Elżbiety Aleksandrownej i Marii Fiedorownej".
"Z koncertu poświęconego Marii Szymanowskiej będzie można dowiedzieć się wielu rzeczy o tej wspaniałej, odważnej i niezależnej kobiecie - kompozytorce. Zawsze staramy się wzbogacać nasze koncerty czymś nowym, nietypowym. Taka formuła bardzo wzbogaca naszą wiedzę o danym artyście" - zachęcała Sztencel, przekonując, że festiwal ma także promować polską muzykę, zwłaszcza tych kompozytorów, o których często się zapomina.
Tegoroczny III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" swoim repertuarem złoży hołd związanemu z Podhalem Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu - jednemu z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, autorowi słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych", który zmarł w listopadzie 2010 r. W koncercie chóralnym "Henryk Mikołaj Górecki in Memoriam" wystąpi Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika. W ramach festiwalu odbędzie się także koncert poświęcony pamięci innemu muzykowi związanemu z Podhalem, wybitnemu dyrygentowi, pedagogowi i kompozytorowi Stanisławowi Wisłockiemu z okazji jego 90. rocznicy urodzin.
Festiwalowi, podobnie jak w poprzednich latach, towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne. Melomani będą mogli obejrzeć wystawę instrumentów muzycznych przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę, natomiast miłośnicy malarstwa - wystawę prac Ewy Fortuny. Koncertom towarzyszyć będą ekspozycje poświęcone m.in. Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu, a także plenerowa wystawa muzycznych plakatów współtwórcy polskiej szkoły plakatu Waldemara Świerzego, który zaprojektował logo i linię graficzną tegorocznej edycji festiwalu "Muzyka na Szczytach".
Dodatkową atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana m.in. twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.