„Młodzi i Film", czyli Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych

Wystartował 30. Festiwal „Młodzi i Film". Festiwal otworzyła pozakonkursowa projekcja filmu „Sala samobójców" Jana Komasy oraz obrazu „Janusz Morgenstern ogląda „Do widzenia, do jutra”, poświęconego zmarłemu niedawno twórcy.

Publiczność zobaczyła także dokument „Debiut” w reż. Edyty Wróblewskiej, relacjonujący poprzednią edycję „Młodzi i Film”.

Uważam „Młodzi i Film” za festiwal moralnego niepokoju, który wylansował polskie filmy w kraju i zza granicą. Tu w Koszalinie patrzymy do przodu i widzimy jak będzie wyglądało kino polskie za pięć, dziesięć lat – powiedział  Dyrektor Programowy Festiwalu Janusz Kijowski.  

30. edycja imprezy potrwa do 17 września. W konkursach znalazło się 11 pełnometrażowych filmów fabularnych i ponad 70 krótkich, w tym nowe, nieznane jeszcze szerszej publiczności filmy: „Leśne doły" Sławomira Kulikowskiego, „W sypialni" Tomasza Wasilewskiego i „Moja Australia" Ami Drozd.

Będzie też retrospektywa słynnych polskich debiutów ostatniego trzydziestolecia, cztery najważniejsze debiuty zagraniczne minionego roku (w tym zwycięski film Festiwalu Off Plus Camera), pokazy filmów Jurorów i prezentacja dorobku Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego.

W ramach imprez towarzyszących organizatorzy zapraszają na  debatę „Debiut filmowy w polskiej kinematografii”, organizowane przez British Council spotkanie z producentem Carolem Hardingiem i wystawę prac autora tegorocznego festiwalowego plakatu - Stasysa Eidrigeviciusa, „W otchłani obrazu”.

Grolsch Film Works jest Głównym sponsorem Festiwalu. W organizowanym przez Grolsch Film Works  konkursie scenariuszowym autor najlepszej pracy wygrywa 50 tys. zł na realizację swojego scenariusza. Film ten automatycznie zostanie zakwalifikowany do przyszłorocznego Konkursu debiutów krótkometrażowych Festiwalu „Młodzi i Film”.

Prace ocenią jurorzy krótkiego metrażu i dwie młode reżyserki: Katarzyna Rosłaniec i Maria Sadowska. Wyniki zostaną ogłoszone 17 września na gali zamknięcia Festiwalu.W jury konkursu pełnometrażowych debiutów fabularnych zasiadają Filip Bajon (przewodniczący), Krzysztof Łukaszewicz, Joanna Orleańska, Witold Stok i Mariusz Sieniewicz.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" istnieje od 1973 roku. Prezentuje dwa konkursy polskich debiutów: pełnometrażowych fabuł i krótkometrażowych filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Każdy pokaz kończą dyskusje „Szczerość za szczerość” prowadzone przez młodych krytyków. W Koszalinie debiutowali: Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi, a ostatnio Xawery Żuławski, Łukasz Palkowski, Katarzyna Rosłaniec,  Marcin Wrona i Krzysztof Łukaszewicz.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.