„Katolicyzm” - mistrzowskie dzieło

Jako prawdziwie mistrzowskie dzieło określa amerykański biograf papieski George Weigel filmowy serial „Katolicyzm”, który jesienią będzie można zobaczyć w stacjach telewizji publicznej w USA.

Ten 10-częściowy dokument, kręcony niemal we wszystkich zakątkach świata, w tym także w Polsce, zrealizował ks. Robert Barron z Chicago. Film ma za zadanie wyjaśnić podstawy wiary katolickiej nie tylko osobom niewierzącym lub przedstawicielom innych wyznań i religii, ale przede wszystkim samym katolikom.

Krytycy zgodnie określają, że jest to jedno z największych medialnych przedsięwzięć w historii Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych. Jego koszt wyniósł około 10 mln dolarów.

Zdaniem Weigela, serial jest godnym kontynuatorem słynnej serii BBC „Cywilizacja”, pokazywanej w amerykańskiej telewizji w USA w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Autor „Świadka nadziei” podkreśla, że film, nakręcony przez wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Mundelein i znanego ewangelizatora internetowego, jest „mistrzowskim dziełem zrobionym przez mistrzowskiego nauczyciela”.

wordonfirevideo2 CATHOLICISM Series Extended Preview - Father Robert Barron


„Ks. Barron ukazuje wizję katolicką za pomocą szeregu wizualnie zachwycających i atrakcyjnych prezentacji. Zapraszają one każdego do sedna wiary, którym jest przyjaźń z Jezusem Chrystusem” – pisze Weigel na stronie internetowej pisma „First Things”. Według niego film wyrasta z prawdziwej „miłości do Pana, Kościoła i prawdy, której Kościół naucza”. „Nie ma w nim jednak słodzenia, tandety i niczego schlebiającego popularnym gustom” – dodaje teolog. Zwraca uwagę, że mimo wizualnej atrakcyjności filmu, centralną postacią jest tu zawsze Jezus Chrystus, który zdaje się powtarzać ewangeliczne pytanie:„Za kogo mnie uważacie?”.

Autorem zdjęć, które powstawały na całym świcie, jest John Cummings. Muzykę napisał Steve Mullen. Reżyserem, producentem i narratorem jest pełen niezwykłej erudycji ks. Barron, który aby opowiedzieć historię katolicyzmu, wraz z ekipą odwiedził około 30 miejsc w 15 państwach na całej kuli ziemskiej. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Rzymie, Krakowie, Oświęcimiu, Stambule, Lourdes, Guadalupe, Koryncie, Asyżu, Kalkucie, Efezie, Koryncie i Sankt-Petersburgu.

Według ks. Barrona, oryginalność tego przedsięwzięcia polega na tym, że punktem wyjścia do ukazania historii i dziedzictwa katolicyzmu są współczesne problemy, z jakimi boryka się Kościół. Aby wyjaśnić podstawy wiary katolickiej, amerykański publicysta posługuje się licznymi przykładami z architektury, literatury, muzyki.

wordonfirevideo Catholicism Trailer


Twórca podkreśla, że zrobienie tego filmu wyrosło z potrzeby szukania odpowiedzi na wyzwania, przed jakimi staje dziś Kościół. „Czułem, że muszę natychmiast znaleźć twórczą i konstruktywną odpowiedź, by przypomnieć ludziom o bogactwie i dobrej nowinie, które przynosi katolicka tradycja. Na początku nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak daleko będziemy musieli podróżować” – przyznał duchowny. Jest on znany ze swej aktywności duszpasterskiej, wykorzystującej najnowsze zdobyczne techniki. W najnowszym jego pomyśle do zapisu obrazu posłużono się najnowocześniejszą techniką cyfrową HD.

Premiera pierwszego odcinka odbędzie się dziś, 22 września, w telewizji publicznej MPT, obejmującej swym zasięgiem tereny stanu Maryland, w tym stolicę kraju Waszyngton. Inne stacje telewizji publicznej rozpoczną nadawanie serialu w późniejszym czasie. Zrobi to także katolicka sieć medialna EWTN.

Strona filmu: www.catholicismseries.com

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama