Muzeum Lubuskie w Gorzowie wspólnie z Archiwum Sztuki w niemieckim Beeskow organizuje wystawę grafik, które powstały w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Ekspozycję pt. "Skamieniały jeździec" można oglądać w Gorzowie.
"Tytuł wystawy +Skamieniały jeździec+ odnosi się do litografii wykonanej przez artystę Arno Rinka - to autonomiczna, bogata w skojarzenia postać, która z powodzeniem stawia czoło prefabrykowanym, wszechobecnym obrazom i symbolizuje szczególną rolę grafiki artystycznej w NRD" - napisano w komentarzu do wystawy.
Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych 50 grafik najbardziej znanych artystów zajmujących się tym rodzajem sztuki w NRD, których prace obecnie znajdują się w zbiorach Archiwum Sztuki w Beeskow.
"Większość z grafik była tworzona na zamówienie, z okazji rocznic i innych wydarzeń w socjalistycznych Niemczech. W swoich grafikach artyści potrafili jednak przemycić treści nie zawsze sprzyjającej ówczesnej propagandzie" - powiedział PAP dyr. Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wojciech Popek.
W NRD zwrot w kierunku grafiki artystycznej rozpoczął się na początku lat 50-tych ub. wieku m.in. od działalności grupy młodych absolwentów szkół wyższych w Lipsku, między innymi Bernharda Heisiga, Wolfganga Mattheuera, Gerharda Kurta Muellera i Wernera Tuebke.
W latach 70-tych i 80-tych grafika cieszyła się w NRD bardzo dużym uznaniem. Prywatne użytkowanie pras drukarskich stwarzało wolną przestrzeń dla wypowiedzi artystycznych, bez cenzury państwa. Wśród prac przywiezionych do Gorzowa są także grafiki z centrów artystycznych w Dreźnie, Halle i Berlinie.
Opisaną ekspozycję można oglądać od 14 października do końca listopada br. w zespole ogrodowo-willowym muzeum przy ul. Warszawskiej w Gorzowie.
Z okazji wystawy ukaże się także folder z prezentacją twórczości i biografii 50 artystek i artystów, których prace będą pokazywane w Gorzowie. Przedsięwzięcie artystyczne jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Jak podali organizatorzy, poprzez wystawę w Gorzowie Wielkopolskim, Archiwum Sztuki w Beeskow chce zwrócić uwagę na artystyczną jakość jego bogatych zbiorów. Obejmują one ok. 13 tysięcy drukowanych grafik autorstwa prawie tysiąca artystek i artystów żyjących i tworzących w NRD w latach 1949-1989.
W ubiegłym roku okazję do poznania polskich artystów tworzących w czasach PRL-u mieli koneserzy sztuki z Beeskow. W tamtejszym zamku Muzeum Lubuskie zaprezentowało po raz pierwszy prace artystów ze zbioru "Krąg Arsenału", którzy w swojej twórczości wyrażali bunt przeciwko socrealistycznej rzeczywistości.
Od roku 2002 Urząd Kultury i Sportu niemieckiego powiatu Odra-Sprewa prowadzi Archiwum Sztuki w Beeskow. W jego zbiorach znajduje się ok. 23 tys. eksponatów, przede wszystkim obrazów, grafik, rysunków i akwareli, które wcześniej były w posiadaniu byłych partii, organizacji masowych, Funduszu Kultury NRD oraz Magistratu Berlina Wschodniego.
Obrazy powstawały na zlecenie lub w ramach konkursów artystycznych. Inne dzieła organizacje te kupiły lub otrzymały w prezencie.
Wiele z dzieł sztuki znajdujących się w Archiwum Sztuki można było znaleźć przed rokiem 1989 w budynkach publicznych we wszystkich okręgach NRD. W 1994 roku zbiory sztuki przeszły na własność nowych niemieckich krajów związkowych. Zasoby krajów związkowych Meklemburgia/Pomorze Przednie, Brandenburgia oraz Berlin zostały zgromadzone w przebudowanym spichlerzu w Beeskow.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.