Dziś Teatr TV na „żywo”

Sztuka „Boska” Petera Quiltera zostanie nadana z telewizyjnego studia „na żywo”. To swego rodzaju eksperyment – mówi o projekcie powrotu po kilku dekadach do telewizyjnych realizacji teatralnych „na żywo” Andrzej Rychcik, zastępca dyrektora telewizyjnej Jedynki.

Spektakl, który teraz przygotowujemy, jest już grany w teatrze – wyjaśnia Zuzanna Łapicka-Olbrychska, zastępca kierownika Redakcji Rozrywki, Kultury i Widowisk Artystycznych TVP 1,  – „Boska” Petera Quiltera znajduje się w repertuarze teatru „Polonia” Krystyny Jandy. Ale nie będzie to transmisja z teatru, co mogliśmy oglądać czasem w TVP Kultura, lecz spektakl realizowany „na żywo” w studiu telewizyjnym.

Bohaterka sztuki, Florence Foster Jenkins, to postać autentyczna. W historii zapisała się jako najgorsza śpiewaczka operowa świata, osoba pozbawiona talentu, czego nie przyjmowała do wiadomości. Była niesamowicie uparta i, co nie bez znaczenia, na tyle bogata, by nagrywać i organizować sobie recitale. W końcu stała się postacią kultową, występowała w największych salach operowych świata przy komplecie widowni, niemiłosiernie fałszując, czego dowodzą autentyczne nagrania śpiewaczki, jakie możemy znaleźć w internecie.    

Podczas transmisji  kamera pokaże nie tylko sam spektakl, lecz także przygotowania aktorów w garderobie, mające unaocznić, jak wyzbywają się oni swego prywatnego ja i wchodzą w graną przez siebie rolę. Analogicznie jak w prawdziwym teatrze przedstawienie zostanie pokazane w dwóch częściach, rozdzielonych antraktem.

Spektakl widzowie obejrzą nie tylko w TVP 1, ale też w Internecie, gdzie na stronie www.boska.tvp.pl dostępna będzie wersja reżyserska oraz ujęcia z 3 innych kamer śledzących grę aktorów. Początek spektaklu o godz. 20.30.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama