Sztuka „Boska” Petera Quiltera zostanie nadana z telewizyjnego studia „na żywo”. To swego rodzaju eksperyment – mówi o projekcie powrotu po kilku dekadach do telewizyjnych realizacji teatralnych „na żywo” Andrzej Rychcik, zastępca dyrektora telewizyjnej Jedynki.
Spektakl, który teraz przygotowujemy, jest już grany w teatrze – wyjaśnia Zuzanna Łapicka-Olbrychska, zastępca kierownika Redakcji Rozrywki, Kultury i Widowisk Artystycznych TVP 1, – „Boska” Petera Quiltera znajduje się w repertuarze teatru „Polonia” Krystyny Jandy. Ale nie będzie to transmisja z teatru, co mogliśmy oglądać czasem w TVP Kultura, lecz spektakl realizowany „na żywo” w studiu telewizyjnym.
Bohaterka sztuki, Florence Foster Jenkins, to postać autentyczna. W historii zapisała się jako najgorsza śpiewaczka operowa świata, osoba pozbawiona talentu, czego nie przyjmowała do wiadomości. Była niesamowicie uparta i, co nie bez znaczenia, na tyle bogata, by nagrywać i organizować sobie recitale. W końcu stała się postacią kultową, występowała w największych salach operowych świata przy komplecie widowni, niemiłosiernie fałszując, czego dowodzą autentyczne nagrania śpiewaczki, jakie możemy znaleźć w internecie.
Podczas transmisji kamera pokaże nie tylko sam spektakl, lecz także przygotowania aktorów w garderobie, mające unaocznić, jak wyzbywają się oni swego prywatnego ja i wchodzą w graną przez siebie rolę. Analogicznie jak w prawdziwym teatrze przedstawienie zostanie pokazane w dwóch częściach, rozdzielonych antraktem.
Spektakl widzowie obejrzą nie tylko w TVP 1, ale też w Internecie, gdzie na stronie www.boska.tvp.pl dostępna będzie wersja reżyserska oraz ujęcia z 3 innych kamer śledzących grę aktorów. Początek spektaklu o godz. 20.30.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.