Ks. Jan Macha bohaterem filmu Dagmary Drzazgi

Dokumentalny film „Bez jednego drzewa las lasem zostanie” Dagmary Drzazgi będzie miał uroczystą premierę 27 października o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.

Ks. Jan Macha urodził się w Starym Chorzowie.  W czerwcu  1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie, najpierw trafił do swojej rodzinnej parafii, a 1 września został  wikarym przy kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śl.    Założył tajną organizację, której celem było niesienie pomocy ofiarom hitlerowskiego terroru.

Udział w tajnej organizacji i działalność charytatywna księdza nie uszła uwagi Niemców. Pierwszym ostrzeżeniem  było wezwanie na gestapo w Zielone Świątki 1941 roku. We wrześniu tego roku został aresztowany na katowickim dworcu.  17 lipca 1942  przed sądem specjalnym odbyła się rozprawa. Ks. Macha i kleryk Joachim Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie.  Wyrok wykonano 3 grudnia 1942.

Ksiądz Macha był jedną z wielu  ofiar niemieckiego terroru skierowanego przeciwko duchownym. „Księży wrzucano do obozów koncentracyjnych, bo to była walka na śmierć i życie. Chodziło o rząd dusz. Jak się chciało usunąć Pana Boga trzeba było usuwać wszystko co się z Bogiem wiąże. Ingerowano nawet w spowiedź, co oprotestował biskup Adamski.” – mówi w filmie arcybiskup Damian Zimoń.

Realizację filmu ułatwiła życzliwość różnych instytucji bez których byłoby to niemożliwe. „Dzięki Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymaliśmy zgodę na złożenie na jeden dzień, z oryginalnych, znajdujących się w magazynie części, gilotyny, na której wykonywano wyroki śmierci w Katowicach. – mówi reżyserka.Część środków na realizację zapewnił Śląski Fundusz Filmowy, wsparcia projektowi udzieliła Kuria Metropolitalna w Katowicach. 

Natomiast ani Ruda Śląska, gdzie działał bohater filmu, ani Chorzów, jego rodzinne miasto, nie wykazały zainteresowania filmową biografią jednego ze swoich najbardziej godnych uznania mieszkańców. Okazało się, że dla Chorzowa ważniejszy jest promocyjny film o kibicach piłkarskich niż autor „Monografii  Starego Chorzowa”.

Fragment filmu:

wiara Bez jednego drzewa las lasem zostanie - fragment

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama