W piątek 26 maja startuje "Dziewięć Sił. Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego". Impreza, która jest nową na mapie woj. śląskiego, zainaugurowana zostanie w piątkowe popołudnie na Hali Skrzyczeńskiej w Szczyrku.
Sezon pasterski uroczyście zainaugurowali w niedzielę w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu na Podhalu bacowie, juhasi i hodowcy owiec. Choć uroczystość tradycyjnie odbyła się w dniu św. Wojciecha, to z uwagi na przedłużającą się zimę owce na hale wyjdą dopiero w maju.
- Prawda, którą głosił Jezus o swoim zmartwychwstaniu, stała się faktem. Nie sprawdzajmy tego, nie traktujmy tego powierzchownie, po prostu uwierzmy! - mówił ks. proboszcz Janusz Rzepa na porannej Mszy św. w podhalańskim Miętustwie.
W Wielką Sobotę już od 26 lat odbywa się Konkurs na Wielkanocnom Kosołecke, tak było i w tym roku. Mali górale z rodzicami i dziadkami przygotowali m.in. baranki z masła.
W Nowym Targu, Czarnym Dunajcu i na Bachledówce odbyły się w miniony weekend misteria męki Pańskiej, w czasie których Jezus mówił nawet w gwarze.
310 lat temu, 17 lub 18 marca 1713 r., w słowackim Liptowskim Świętym Mikułaszu zbójnik karpacki Juraj Janosik został powieszony na haku. Na Słowacji, w Polsce i Czechach jego legenda trwa do dziś. Janosik stał się bohaterem filmów, seriali i dzieł literackich.
W sobotę 18 marca górale przejdą w marszu w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Rozpocznie się on na rynku w Nowym Targu, a uczestnicy przejdą ulicami miasta do nowotarskiego sanktuarium św. Jana Pawła II.
Mama, trzy córki, jedna wnuczka - to spod ich rąk wychodzą prace plastyczne w różnych stylach, formach. Rodzina Naglaków zaprezentowała je podczas wernisażu w piątek 24 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu.
- Dla mnie góralska mowa, zwyczaje i muzyka góralska to jest największa świętość - w rocznicę urodzin legendarnego Sabały przypominamy opowieść jego prawnuka ks. Józefa Krzeptowskiego.
Celem Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody jest kultywowanie i popularyzacja ludowych obrzędów związanych z okresem od św. Andrzeja, poprzez Adwent, Boże Narodzenie, Nowy Rok - do końca mięsopustu, jak również propagowanie tradycji kolędniczych, realizowanych przez grupy dziadów noworocznych oraz jukacy z żywieckiego Zabłocia.