Celem Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody jest kultywowanie i popularyzacja ludowych obrzędów związanych z okresem od św. Andrzeja, poprzez Adwent, Boże Narodzenie, Nowy Rok - do końca mięsopustu, jak również propagowanie tradycji kolędniczych, realizowanych przez grupy dziadów noworocznych oraz jukacy z żywieckiego Zabłocia.
Wydarzenia składające się na pokazy i konkursy tradycji obrzędowych związanych na Żywiecczyźnie z obchodami adwentowymi i bożonarodzeniowymi odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia. Za nami już przegląd grup kolędujących w domach, a 21 stycznia od 8.30 w Milówce odbędzie się przegląd grup plenerowych: dziadów noworocznych i jukacy.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Atrakcją będą też konkursy strzelania z bata.W Milówce nie zabraknie przygotowanych w Starej Chałupie pokazów i degustacji potraw - 26 stycznia od 16.00, a także spotkania wspomnieniowego o twórczości Józefa Szczotki (27 stycznia o 15.00). W sobotę 28 stycznia o 19.00 w Domu Strażaka rozpocznie się potańcówka dziadowska z udziałem kapel góralskich i kolędników.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Barwne korowody przejdą przez Milówkę i Żywiec.Grupy plenerowe zaprezentują się też w Żywcu 28 stycznia od 11.00. Przejdą korowodem spod Karczmy Żywieckiej na Rynek, gdzie odbędzie się konkurs strzelania z bata i prezentacje grup. Laureatów przeglądów konkursowych będzie można oglądać na scenie Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej w niedzielę 29 stycznia od 17.00.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Nie zabraknie góralskich kapel.Organizatorem Godów jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Milówce oraz Domem Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...