Wszystko o Nowej Marchii

Zdjęcia miast, klasztorów, pałaców i dworków Nowej Marchii od poniedziałku można oglądać w Słubicach na wystawie "Nowa Marchia. Spotkanie z historyczną prowincją". Ma ona przybliżyć mieszkańcom historię regionu Brandenburgii, który dziś należy do Polski.

Nowa Marchia to określenie obszaru Marchii Brandenburskiej położonego po wschodniej stronie Odry. W wyniku II wojny światowej Nowa Marchia została włączona do Polski, zachowując liczne świadectwa niemieckiej kultury, zwłaszcza historyczne budowle.

Na 25 tablicach zwiedzający wystawę w foyer Collegium Polonicum mogą zobaczyć aktualne i historyczne ilustracje miast, klasztorów, pałaców i dworków, znajdujące się w Nowej Marchii. Aktualne fotografie wykonał poczdamski fotograf Mathias Marx.

Ten historyczny kraj obejmuje obszar na północ od linii Warta-Noteć, na wschód od Dolnej Odry i na zachód od rzeki Drawa. "Po wojnie przyłączenie tego obszaru do Polski i całkowita wymiana ludności pozostawiły u uciekających i wypędzonych uczucie wykorzenienia, prowizoryczności i wyobcowania. Podobne doświadczenia mieli polscy przesiedleńcy z kresów wschodnich" - powiedziała rzeczniczka Collegium Polonicum Ewa Bielewicz-Polakowska.

Dziś Nowa Marchia jest częścią polskich województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego i należy do polsko-niemieckiego Euroregionu Viadrina.

Wystawę można zwiedzać do 24 października.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości