Wystawa poświęcona "Trylogii"

Rękopisy, ilustracje, ekskluzywne wydania, a nawet komiksy, znaczki i monety związane z "Trylogią" Sienkiewicza można oglądać w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku k. Kielc. Wystawa "Trylogia - dziwne materii pomieszanie" będzie czynna do listopada.

"Trwały bestseller", jak określana jest Trylogia Henryka Sienkiewicza ma już 130 lat. W 1884 roku w Warszawie wydano jej pierwszą część "Ogniem i Mieczem". Z tej okazji w dawnej posiadłości polskiego noblisty w Oblęgorku (Świętokrzyskie) można zobaczyć wystawę prezentującą dzieło w różnych odsłonach.

"Na wystawie zobaczymy książkę od chwili jej powstania - zobaczymy rękopisy, pierwsze wydania, przekłady, w tym te najsłynniejsze, które przyniosły Sienkiewiczowi sławę w Stanach Zjednoczonych"- powiedziała PAP kierownik pałacyku w Oblęgorku (filia Muzeum Narodowego w Kielcach) Agnieszka Kowalska - Lasek.

Wśród cennych pamiątek znalazł się między innymi list prezydenta Theodore Roosvelta do Sienkiewicza w którym wyznaje, że zarówno on, jak i jego żona wraz z dziećmi czytają i ciągle wracają do powieści Polaka.

Wśród eksponatów są także obrazy inspirowane scenami z "Trylogii" oraz afisze z adaptacji teatralnych. "Nie wszyscy o tym wiedzą, ale już w 1884 roku powstała pierwsza adaptacja - żywe obrazy reżyserowane przez samego Jacka Malczewskiego. Posiadamy fotografie z tego wydarzenia" - mówiła Kowalska - Lasek.

Jak dodała, wystawa nie ma na celu przekonania do Sienkiewicza nieprzekonanych. "Podchodzimy bardzo liberalnie, pokazujemy opinie krytyków noblisty m.in. Miłosza i Gombrowicza i wielu innych osób, którym "Trylogia" się nie podobała. Chcemy, by widz sam, ustosunkował się do tej twórczości" - powiedziała.

Sam tytuł wystawy "Dziwne materii pomieszanie" nawiązuje do tych skrajności - przeciwstawnych opinii recenzentów, zestawionych podczas ekspozycji.

Ciekawym jest fakt ogromnej popularności dzieła Sienkiewicza, które natychmiast trafiło "pod strzechy". Jak zauważa Kowalska - Lasek, "+Pana Tadeusza+ w pierwszym wydaniu można kupić z nierozciętymi kartkami, natomiast Sienkiewicza, a wiem to jako muzealnik, kupić się w pierwszym wydaniu nie da, bo wszystkie te książki były zaczytane, one były tak popularne, że czytali je wszyscy - dziadkowie, wnukowie itd. Przepraszam za kolokwializm, ale z tych pierwszych książek nie ma co zbierać" - opowiadała PAP.

Wystawa będzie czynna do 16 listopada b.r.

Majątek w Oblęgorku k. Kielc wraz z pałacem został przekazany Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 roku, niedługo po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku powstało w 1956 roku z inicjatywy dzieci pisarza. Oblęgorek znajduje się w gminie Strawczyn w północno-zachodniej części powiatu kieleckiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości