Teatr Śląski zrealizuje western o Ślązakach w Teksasie

Realizację westernu opartego na historii Ślązaków, którzy przed ponad 150 laty wyemigrowali do Teksasu zapowiada dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach Robert Talarczyk. Premiera planowana jest na czerwiec 2015 roku.

Nad koncepcją spektaklu, jak poinformował Teatr Śląski, prace trwają od listopada. "Tekst pisze dramaturg Artur Pałyga. Pierwszy akt dzieje się w Pannie Marii - wiosce w Teksasie, w której w dziewiętnastym wieku znaleźli się emigranci ze Śląska. Z kolei w drugim akcie przeniesiemy się w daleką przyszłość - do ruin Muzeum Śląskiego. Można powiedzieć, że to będzie western science fiction" - powiedział Talarczyk.

Dyrektor teatru podkreśla, że historia Ślązaków, którzy wyemigrowali do USA, obrosła już w wiele mitów, ale nadal jest żywa, dlatego uznano, że warto ją wziąć na warsztat. "Potomkowie osadników, którzy przed ponad 150 laty znaleźli się w Teksasie zachowali do dzisiaj swoją mowę, oni nadal mówią gwarą śląską i kultywują ją" - dodał Talarczyk.

O tym, że w Pannie Marii są jeszcze osoby, którą potrafią posługiwać się gwarą, świadczyć mogą m.in. dwie zorganizowane w Teksasie edycje konkursu gwary śląskiej "Po naszymu czyli po śląsku" (1998, 2004). Laureatkami konkursu zostały wówczas Sally Schaeffer i Adelina Ciumperlik.

Twórcą emigracji w Teksasie był zakonnik, ojciec Leopold Moczygemba, który znalazł się tam w latach 50. XIX wieku i zaczął sprowadzać tam emigrantów ze Śląska - Polaków, ale też obywateli niemieckich. W 1854 roku założył pierwszą polską osadę na tym terenie - Pannę Marię. Istnieje ona do dziś, podobnie jak inne polskie miejscowości w Teksasie z tego okresu - Cestohova czy Kosciuszko. Znajdują się one w rejonie miasta San Antonio.

Teatr Śląski przedstawił również inne plany na nadchodzący 2015 rok. Poinformowano, że rozpoczęły się próby m.in. do sztuki na motywach "Czarnego ogrodu" Małgorzaty Szejnert (premiera w kwietniu) - nagradzanej opowieści o kilku śląskich rodach z Giszowca na tle historii Śląska, Niemiec i Polski.

Na deskach katowickiego teatru zagości też w styczniu wydarzenie specjalne. Krakowski Teatr STU rozpocznie w Katowicach pokaz swojego najnowszego, jubileuszowego projektu "Wędrowanie". Jest to tryptyk, który powstał na podstawie dzieł Stanisława Wyspiańskiego - "Wesele", "Wyzwolenie", "Akropolis". "Tournee rozpoczynają od nas, bo jesteśmy jedynym w kraju teatrem, którego patronem jest Wyspiański" - dodał Talarczyk.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach powstał w 1907 roku. Spektakle prezentowane są na trzech scenach - Dużej Scenie, Scenie Kameralnej i Scenie w Malarni. Od stycznia 2014 roku spektakle obejrzało ok. 60 tys. widzów. Wpływy z biletów, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosły o ok. 500 tys. zł.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, TEATR

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości