Śląska rzeźba gotycka na wystawie w Muzeum Narodowym

Drewniana figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVI w. oraz retabula ołtarzowe z kościołów w Gołowie, Kliczkowie i Rudnie to część z eksponatów prezentowanych na wystawie "Śląska rzeźba gotycka...", którą od wtorku będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Na wrocławskiej ekspozycji zgromadzono zabytki gotyckiej sztuki sakralnej, które w latach 50. XX w. Kuria Arcybiskupia we Wrocławiu przekazała w darze Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu (KUL). "To pierwsza we Wrocławiu prezentacja tych zabytków po prawie 60 latach" - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Na wystawie zatytułowanej "Śląska rzeźba gotycka ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego" będzie można zobaczyć m.in. drewnianą figurę św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Rzeźba datowana na początek XVI w. powstała najprawdopodobniej we wrocławskiej pracowni Jakoba Beinharta.

Prezentowane będą również figury św. Sebastiana z początku XVI w., czy rzeźba Matki Boskiej Bolesnej z kościoła w Szymocinie. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć również retabula ołtarzowe, czyli dekoracje ołtarzy w formie rzeźb, z kościołów w Gołowie, Kliczkowie i Rudnie.

W latach 50. XX w. do zbiorów KUL z Wrocławia i Dolnego Śląska trafiło łącznie 26 eksponatów, w tym 14 przykładów śląskiej plastyki XV-XVI w. Była to forma pomocy, jaką Kuria Arcybiskupia we Wrocławiu udzieliła lubelskiej uczelni, która podczas II wojny światowej utraciła własne zbiory muzealne.

"Dzięki darowiźnie z Wrocławia zbiory muzealne KUL mogą poszczycić się dziś największą kolekcją średniowiecznej plastyki śląskiej na wschód od Wisły. Ten liczący 14 obiektów zbiór pod względem artystycznym stanowi ewenement. Znalazły się w nim bowiem dzieła czołowych warsztatów śląskich późnego średniowiecza" - powiedział Krzysztof Przylicki, kurator zbiorów muzealnych KUL.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski, prezentowana ekspozycja jest dopełnieniem pokazywanej we wrocławskim muzeum stałej wystawy sztuki śląskiej XII-XV w. "Pokazuje z jednej strony, jakim niezwykłym bogactwem był śląski gotyk, a z drugiej - jak wiele cennych zabytków ocalało" - powiedział dyrektor.

Ekspozycją będzie czynna dla zwiedzających do 28 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości