Havel - artysta

Reżyser Kazimierz Kutz oraz znawca literatury czeskiej, Leszek Engelking, o zmarłym w niedzielę Vaclavie Havlu, polityku i intelektualiście.

"Vaclav Havel to nie tylko wybitny polityk, może najwybitniejszy czeski polityk drugiej połowy XX wieku, ale to także pisarz, myśliciel, wybitny dramaturg, także autor utworów poetyckich, o czym się mało wie, wybitny eseista wreszcie.

Odszedł więc człowiek, który zaznaczył się bardzo wyraźnie w literaturze czeskiej, europejskiej, w literaturze światowej.

Był to jeden z wybitniejszych przedstawicieli tego, co nazywa się teatrem absurdu, bo teatr absurdu zapuścił korzenie także w Europie Środkowo-Wschodniej, z czym nie miał kłopotów, jako że przecież życie w krajach tej części Europy było przeniknięte absurdem. Szczególnie dobrze ta poetyka pasowała do rzeczywistości. Vaclav Havel niewątpliwie to znakomicie czuł.

W ostatnich latach Vaclav Havel został też reżyserem filmowym. Wiecznie więc poszukiwał nowych pól działania, nowych pól wyrazu, także wyrazu artystycznego."

Natomiast Kazimierz Kutz scharakteryzował zmarłego polityka następująco: "Havel był niezwykłym przypadkiem polityka-intelektualisty. Czechosłowacja w przeciwieństwie do Polski miała bohatera przemian związanego z kulturą, który później stał się głową państwa. Havel był najlepszy w konstruowaniu myśli i gdy trzeba było coś napisać zawsze on był o to proszony.

Całe życie marzył by zostać reżyserem. W poprzednim ustroju nie było mu to dane i dlatego pracował w teatrze jako osoba od obsługi technicznej. Kiedy przestał być prezydentem nadal marzył o reżyserii i w końcu zrobił swój film.

Havel był wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Miał słabość do polskiej inteligencji. Był przy tym człowiekiem niezwykle sympatycznym. Miał w sobie ciepło i wdzięk. Człowiekiem, którego ma się ochotę zaprosić do domu. Nie popisywał się swoją wiedzą i talentem. To rzadki przykład polityka, który mógł się urodzić tylko po tej stronie Odry".

Poniżej zwiastun dokumentu "Obywatel Havel". Cały film - legalnie i za darmo - można obejrzeć w serwisie Iplex.pl

Vivarto52 Obywatel Havel - trailer pl

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama