Barbie jak koń trojański

Lalka Barbie – ikona popkultury i ukochana zabawka? A może przyczyna anoreksji i koń trojański zachodnich zwyczajów – jak ją określiła swego czasu irańska rządowa agencja do spraw dzieci?

Lalka Barbie   Chesi - Fotos CC / CC 2.0 Lalka Barbie
Współczesna Mona Lisa?
Gdy 1959 roku po raz pierwszy zaprezentowano Barbie na nowojorskich targach zabawek, nikt nie spodziewał się, jak wielką popularność zdobędzie w ciągu kolejnego półwiecza. I jak wiele kontrowersji zacznie wokół niej narastać.

Jej twórczynią była Ruth Handler – córka emigrantów z Polski, która do końca swojego życia nie potrafiła wytłumaczyć fenomenu Barbie. Lalki, którą sportretował swego czasu Andy Warhol, a duńska grupa Aqua nagrała na jej cześć jeden z największych i – co tu kryć - najbardziej tandetnych przebojów lat ’90.

Dla jednych Barbie jest archetypem kobiety i współczesną Mona Lisą. Dla innych niebezpieczną figurką, utrwalającą stereotyp pustej, interesującej się jedynie własnym wyglądem kobiety. Dzieci bawiąc się nią, bawią się tak naprawdę "w osobę dorosłą od tej najpróżniejszej strony" - możemy przeczytać w naszym serwisie www.zapytaj.wiara.pl.

Poniżej zbiór najciekawszych tekstów na temat Barbie oraz wspomniana piosenka grupy Aqua. Za klip z góry przepraszamy :)

AquaVEVO Aqua - Barbie Girl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama