Paleta uczuć męża i żony

Czy artysta malarz może w obrazach zilustrować teologiczne myśli, dotyczące małżeństwa? Wydaje się to niemożliwe. A jednak ktoś podjął taką próbę...

W Muzeum Archidiecez­jalnym kard. Karola Wojtyły w Krakowie do końca maja można oglądać wysta­wę obrazów Urszuli Rychlińskiej, zatytułowaną „Mężczyzną i nie­wiastą stworzył ich”. Już sam ty­tuł sugeruje nawiązanie do osoby błogosławionego Jana Pawła II, wszakże to pod tym tytułem ukaza­ły się w formie książkowej słynne katechezy środowe Papieża Polaka, głoszone przez niego w pierwszych latach pontyfikatu.

Artystka, absol­wentka Wydziału Graf ki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, mówi wprost, że inspirację do tworzenia obrazów prezentowanych na wystawie czerpała z nauczania Jana Pawła II dotyczącego małżeństwa i rodziny, a zawartego dokumentach papie­skich („Familiaris Consortio”, „List do rodzin”, „Ewangelium Vitae”) oraz katechezach, wygłoszonych podczas audiencji ogólnych, mających wspól­ny tytuł „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”.

U schyłku pod rękę
Wystawa składa się z 19 wielkoformatowych obrazów olejnych. Two­rzą one cykl, który układa się w arty­styczną opowieść o człowieku i jego powołaniu do małżeńskiej wspólno­ty. Urszula Rychlińska podkreśla, że cały czas ma na myśli związek sakramentalny mężczyzny i kobie­ty. Wstępem do cyklu jest obraz za­tytułowany „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, będący malarską próbą zilustrowania biblijnego opisu stwo­rzenia człowieka.

Kolejne nawiązują do rzeczywistości małżeństwa współ­czesnego, przy czym każdy z nich skupia jak w soczewce jeden temat, niezwykle istotny dla tych, którzy we dwoje, złączeni sakramentalnym węzłem, idą przez życie. Na tej drodze doświadczają jedności, oczekiwania na potomstwo, tęsknoty, a niekiedy także i chwil trudnych, w których przebaczenie jest jedynym wyjściem z sytuacji. Szczęśliwi ci małżonkowie, dla których u schyłku lat wspólny spacer pod rękę jest radością.

To wszystko znajdziemy w ob­razach Urszuli Rychlińskiej, która mówi, że cykl obrazów powstał w ogromnej mierze dzięki temu, że kiedyś miała okazję studiować nauczanie Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny.

– W 1999 roku, zaraz po ślubie, rozpoczęliśmy z mężem uczęszcza­nie na wykłady w ramach Studium Teologii Małżeństwa Rodziny, pro­wadzone wówczas na Papieskiej Akademii Teologicznej. Zachwyci­liśmy się bardzo tematem i stwier­dziliśmy, że warto się tymi treściami podzielić z innymi. Wraz z mężem prowadzimy teraz wykłady dla narze­czonych, jestem doradcą życia rodzin­nego, a przede wszystkim jestem żoną i matką trójki dzieci. To wszystko ma odzwierciedlenie w obrazach – wyja­śnia artystka.

Malarska ewangelizacja
Obrazy prezentowane na wysta­wie powstawały wiele lat. – W roku 2006 był pierwszy z nich, trochę inny niż pozostałe, noszący tytuł „Jesteś”. Być może w tej pracy szukałam jeszcze swojego sty­lu, ale mam do niego ogromny senty­ment. Gdy go ukończyłam, dostał datę 2010 r. Później były kolejne obrazy. Pomysły przychodziły same. Nieraz nawet zaczynałam malować po dwa lub trzy obrazy jednocześnie, aby uchwycić pomysł. Tak bywa. Po pro­stu, sztuka rodzi się z potrzeby serca – wspomina Urszula Rychlińska.

Wielkim walorem tej wystawy jest połączenie sztuki malarskiej ze słowem. Każdy obraz ma nie tylko tytuł, lecz także adekwatne do niego słowa Jana Pawła II – cytaty z papie­skiego nauczania. Dzięki temu wysta­wa ma charakter ewangelizacyjny, co było świadomym zamierzeniem artystki.

– Te obrazy mogłyby istnieć same, nawet bez tytułów. Jednak gdy­by odbiorca chciał się dowiedzieć, o co tak naprawdę mi w nich chodzi­ło, musi przeczytać cytaty. To jest do­powiedzenie. Długo zastanawiałam się, czy można przy obrazach dawać cytaty, ale chciałam, aby to była wy­stawa przekazująca ważne treści na temat małżeństwa i rodziny, więc uznałam, że ma to swoje uzasadnienie – wyjaśnia.

Każdy, kto zwiedzi wystawę ob­razów Urszuli Rychlińskiej, będzie mógł spojrzeć na miłość i małżeństwo z perspektywy najwłaściwszej, bo sa­mego Boga, który stworzył człowieka z miłości i dla miłości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości