W tej wsi przybysz może mieć wrażenie, że wysiadł z wehikułu czasu i znalazł się w XIX wieku.
Muzealnicy z Muzeum Kultury Ludowej Pomorza przywracają blask tej niezwykłej pomorskiej miejscowości. Wyjątkowość Swołowa polega na tym, że od wieków nie zmienił się kształt wsi. W dodatku zachowało się tu wiele charakterystycznych dla Pomorza zabudowań wzniesionych w konstrukcji szkieletowej. Zgodnie z tradycją drewniane szkielety budynków malowano na czarno, a wypełnienie z gliny bielono. Szachownica budynków na trwałe wpisała się w krajobraz wsi. Dlatego cała urokliwa okolica, nazywana „Krainą w kratę”, stała się celem turystycznych wypraw i obiektem badań historyków i etnografów.
Stodoły z nowoczesnymi ekspozycjami, starannie odnowiony budynek mieszkalny, dom chlebowy i kuźnia – osiem kolejnych uratowanych przed zniszczeniem budynków gospodarskich udostępniło zwiedzającym w Swoło-wie słupskie Muzeum Pomorza Środkowego.
Dzięki unijnemu wsparciu od 2008 roku zwiedzający mogą oglądać pierwszą odnowioną zagrodę (gospodarstwo należało niegdyś do bogatego rodu rolniczego Albrechtów). Na podstawie zachowanej dokumentacji konserwatorskiej i wspomnień mieszkańców, którzy żyli tu do 1945 r., pieczołowicie wyremontowano dom mieszkalny i odtworzono jego wyposażenie. Odnowiono także budynek bramny, potężną stodołę i zabudowania inwentarskie.
W uratowanych budynkach urządzono sale wystawowe i konferencyjne, galerie rękodzieła, magazyny zabytków. W zagrodzie Albrechta jak dawniej hodowane są owce, kury i kaczki, obejrzeć można też sprzęt rolniczy.
W przeniesionej z innej części wsi stodole urządzono wystawę przypominającą tradycje tkackie. W odnowionym budynku gospodarczym z lodownią prezentowane będą tradycyjne metody przechowywania żywności, zaś w budynku gospodarczym z piecem chlebowym – wypiek pieczywa. Można także skosztować tradycyjnych pomorskich dań.
Tradycję rzemieślniczą przypomina zaś wnętrze starej kuźni przeniesionej z innej wsi. Popularnością cieszą się zajęcia edukacyjne przybliżające warunki życia i zwyczaje dawnej pomorskiej wsi. Organizowane są imprezy plenerowe: degustacje nalewek, potraw z gęsiny, pokazy rzemiosła kowalskiego. W ten sposób w Swołowie powstaje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza.
Rewitalizacja i adaptacja niszczejących budynków trwała dwa i pół roku, a kosztowała blisko 8 mln zł. Większość pieniędzy pochodziła z funduszy unijnych. Swoje wsparcie obiecał również członek zarządu województwa pomorskiego Czesław Elbanowski, dzięki czemu uda się odnowić kolejne budynki.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.